Zapuščina ni slaba, a pred vrati je recesija

Če je zdajšnja vlada težila k zmanjšanju števila prejemnikov denarne socialne pomoči, bo nova morala računati na povečanje števila brezposelnih in bolj zaščititi življenjsko raven prebivalstva.

Objavljeno
24. september 2008 23.24
Jelena Gaćeša
Jelena Gaćeša

Ljubljana - Kratka analiza dela dosedanjih ministrov, zapuščina, s katero se bodo morali ubadati novi člani vlade in področja, ki se jim bodo morali po oceni Dela najprej lotiti, so bila izhodišča, na podlagi katerih smo pripravili več člankov, ki jih bomo objavili v prihodnjih dneh. Začeli smo z ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve in ministrstvom za notranje zadeve.

 

Ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman je ključne spremembe sprejemala v soglasju s socialnimi partnerji (zlasti zakon o delovnih razmerjih in socialni sporazum za obdobje 2007-2009). Še prej je morala popraviti omajana razmerja med sindikalno in delodajalsko stranjo, ki jih je zakrivil prejšnji resorni minister Janez Drobnič. Marjeta Cotman je pogumno in jasno sporočila, da je ministrica za delo oziroma delavska ministrica. Še več, na podlagi (evropskih) izkušenj se je zavzela, da bi obsežno in zahtevno področje pokrivali dve ministrstvi: za delo in za socialno varnost. Vprašanje je, ali bo s tem soglašala nova koalicija in kakšne bodo strokovne sposobnosti bodočega ministra.

 

Ministrica se je med drugim pohvalila z dosežki pri povečanju zaposlenosti (zlasti invalidov) in zmanjšanju brezposelnosti, nadalje z dvigom minimalne plače, dodelitvijo večjega števila štipendij in trajnim subvencioniranjem študentske prehrane, izboljšanjem položaja upokojencev, ukrepi za večjo rodnost in s predsedovanjem Evropski uniji.

 

Velik upad brezposelnosti je posledica visoke gospodarske rasti in učinkovitega izvajanja ukrepov aktivne politike zaposlovanja, je poudarila. Zato bo med prihajajočo recesijo novega ministra čakala (še) težja naloga. Če je namreč zdajšnja vlada težila k zmanjšanju števila prejemnikov denarne socialne pomoči - za ta namen sta bili sprejeti noveli zakona o socialnem varstvu in zakona o zaposlovanju, ki določata večjo aktivnost brezposelnih oseb - bo nova vlada morala računati na povečanje števila brezposelnih ter bolj zaščititi življenjsko raven prebivalstva.

 

Na ministrstvu ugotavljajo, da se je izboljšal položaj upokojencev, pri tem se pogoji za upokojitev in za odmero pokojnin niso zaostrovali; s spremembo zakona se pokojnine od leta 2005 usklajujejo z rastjo plač oziroma ugodneje kot prej. Kljub temu bo morala nova oblast temeljiteje pretresti problematiko najnižjih pokojnin in sprejeti »meter«, s katerim bo ustavila hitro zaostajanje povprečnih pokojnin za povprečnimi plačami.

 

Na ministrstvu še ugotavljajo, da so odpravili premoženjski cenzus za pridobitev pravice do dela vdovske pokojnine in povečali letni dodatek (t. i. regres). Ta se je v mandatu vlade povišal za 34 oziroma 23 odstotkov. Urejen je bil način valorizacije dodatkov k tujim pokojninam, ki so jih slovenski državljani pridobili v republikah nekdanje države. Z različnimi ukrepi, kot so višji otroški dodatek, dodatek za velike družine in uvedba nove pravice - plačilo prispevkov zaradi varovanja štirih in več otrok -, so prispevali k večji rodnosti. V letu 2006 in 2007 se je rodilo več otrok kot v preteklih letih.

 

Ministrstvo se je posebej izkazalo ob predsedovanju EU, ko je bil sprejet dogovor o direktivi o delovnem času in začasnih delavcih. S tem so bile zagotovljene enake pravice in obravnava začasnih delavcev, ki delajo s posredovanjem agencije za zaposlovanje.

 

Med neuresničenimi nalogami, ki pa so tik pred sprejetjem, je ministrica naštela družinski zakonik, zakon o dolgotrajni oskrbi in zakon o izenačevanju možnosti invalidov. Dodati pa kaže še zlasti sprejetje sistemskega zakona o minimalni plači in zakon o reprezentativnosti delodajalcev.

 

Med najbolj šibkimi točkami ministrstva bi lahko našteli nekatere zapletene postopke, ki otežujejo uveljavljanje pravic upravičencev, nadalje prešibko usposobljenost za izrabljanje sredstev iz evropskega socialnega sklada in veliko nezadovoljstvo med zaposlenimi na ministrstvu. Ministrica Cotman meni, da so imeli kar dve leti veliko dela z ureditvijo postopkov za črpanje iz evropskih skladov, kar da je bila šibka točka še iz prejšnjega mandata, in s primerno usposobitvijo kadrov. Zato novega ministra čaka poseben izziv: v veliko večji meri naj bi spodbujal pridobivanje znanja in izkušenj vseh zaposlenih, ne le nekaterih.

 

Na koncu mandata je novoustanovljeni sindikat na ministrstvu vodstvu očital, da nesporazumov in nepravilnosti iz delovnih razmerij ni pripravljeno reševati, za sodne stroške ministrstva in zaposlenih pa ne odgovarja nihče. Pogodba o pogojih dela sindikata je pripravljena, a jo bo, kakor kaže, moral podpisati in izvajati novi minister.

 

Iz tiskane izdaje Dela.