Ferragosto doma? Svet je padel na glavo!

Kriza neusmiljeno seka: Samo 40 odstotkov Italijanov bo odpotovalo na oddih vsaj za dan ali dva.

Objavljeno
04. avgust 2012 20.46
Tone Hočevar, Rim
Tone Hočevar, Rim
Rim – Letos bom pa kar lepo v mesnici sedel in čakal, da bo vstopil kakšen kupec, pravi mesar Fabio. Nekdaj je skupaj z očetom poleti zapiral družinski lokal za ves mesec. Pred leti ni bilo nikjer nikogar, mesa nisi prodal niti za vzorec. Zdaj ljudje ostajajo doma, mesa sicer pojedo manj kot nekoč, ampak strank ne smem izgubiti, pravi Fabio in sanja o Sardiniji, kamor je hodil nekoč na dopust za ves mesec.

Tudi Fabiovi sosedi gostilničarji se prilagajajo novim razmeram, počitnic bodo imeli samo za kakšen teden, do velikega šmarna, potem pa hitro nazaj. Se spomnite, pravi gostilničarka, kako so še pred nekaj leti lepe gospe bogatih gospodov že junija pobrale otroke in odšle na morje? Nazaj so prišle sredi septembra, kakor papež so si urejale počitniške datume. Zdaj skočijo na morje za konec tedna, le malo bolj premožni si privoščijo teden ali dva. Tisti, ki kaj imajo, pa še kupujejo v trgovini z dobrotami. V delikateso, kjer so specialitete precej drage, kupcev, ki še zmorejo za počitnice, ni že od začetka julija, zato so jo pred tednom zaprli do konca avgusta.

To se dogaja na ulični ravni, v četrti, kjer je bilo še pred desetletjem na desetine obrtnikov, mesarjev in gostilničarjev, zdaj ni nobenega obrtnika, gostilničar je eden, mesar pa tudi. Ker je blizu sveti Peter, ljudje preurejajo svoja stanovanja v sobe in garsonjere za turiste in malo bolj premožne romarje. Sami se stisnejo v eno sobico pa kuhinjo so obdržali zase. Dnevne sobe nimajo več, predelali so jo za tujce. O svojem dopustu niti sanjati nočejo več.

Na globalni ravni podatki trgovske, gostinske in obrtne zbornice povedo, da bo letošnje poletje, od začetka julija do konca septembra, odšlo na počitnice samo 40 odstotkov Italijanov. Vsi drugi bodo doma ali pa bodo skočili k sorodnikom na podeželje ali ob morju za nekaj dni. Trideset milijonov je menda državljanov, ki ne bodo odšli prav nikamor, nič ne bodo zapravili, ker nimajo ničesar zapraviti, tako vsaj trdi gostinska zbornica v deželi in mestu, kjer je ferragosto v spomin na cesarja Avgusta in njegove počitnice nekoč veljal za najbolj zapovedani praznik v letu.

Trgovska zbornica doda, da se je potrošnja celo med razprodajami zmanjšala za 13 odstotkov, še nikoli ni bilo tako na tesno po drugi svetovni vojni. Odkar so Američani vkorakali v Rim, je potrošnja rasla, zdaj strmoglavo pada.

Turistična zbornica oglaša vabila, ki povedo, da so hotelske sobe na jugu države, južno od Rima, kamor ne hodijo več Evropejci s severa, kakor so hodili nekoč, ker je predaleč in ker ceste še vedno niso spremenili v avtomobilsko, v zadnji minuti tretjino cenejše, kakor je zapisano na cenikih. Zadnja minuta sama sebi v posmeh traja že najmanj dva tedna!

Čisto na jugu je treba odšteti celo polovico manj od cene, zapisane na prospektih, ki so jih natisnili spomladi. Ampak čisto na jugu je to poletje tako vroče, da se komaj kdo odloči za pot. Vremenoslovci napovedujejo, da bo ta teden, do velikega šmarna, najvišja temperatura popoldne 42 ali 43 stopinj. V prestolnici bo malo lažje, ostalo bo, kakor je bilo od začetka poletja, manj kot 36 stopinj popoldne menda še niso imeli.

Ne glede na vse hude novice o padcu potrošnje pa je ta konec tedna na avtomobilskih cestah razglašeno stanje črne pike. Takšno piko narišejo, ko ljudem odsvetujejo potovanje. S severa bodo prišli turisti, ki prihajajo na jadransko obalo, večina Italijanov pa bo prav ta konec tedna porabila za pot do morja, čeprav samo do najbližje plaže, če se da takšne divje, ki nima dragih senčnikov in ležalnikov. Ni je težko najti, obala je za Italijane dolga skoraj 7500 kilometrov.