Pred nedavnim so v genetskem laboratoriju na Inštitutu za sodno medicino ljubljanske medicinske fakultete (ISM), ki se ukvarja s forenzično genetiko že vse od leta 1996 in je opremljen z najsodobnejšo opremo za molekularne genetske preiskave, identificirali v balonarski nesreči zooglenela trupla. Na dan našega obiska so ravno prejeli zahtevo s sodišča, naj morebitne biološke sledi na poslanih predmetih, ki so jih našli na kraju ropa, primerjajo z DNK osumljenca. A tokrat smo preverili, kako dokazujejo sporno očetovstvo. Podrobno določen protokol, nepoučenim ljudem težko razumljivi znanstveni postopki, natančno označena, popisana in arhivirana dokumentacija – ob vsem skupaj je skoraj nemogoče podvomiti o verodostojnosti opravljenih analiz.
Zamenjava (tako rekoč) nemogoča
Ekstrahirani DNK najprej določijo količino DNK v vzorcu, nato pa forenzično informativne genetske označevalce jedrne DNK (ta vsebuje 22 parov nespolnih kromosomov, avtosomov, in en par spolnih kromosomov) s posebno reakcijo pomnožijo v milijon ali več kopijah. Za preverjanje sorodstvenih povezav preiskujejo področja STR, ki so individualno najbolj specifični odseki vijačnice. Med ljudmi so namreč tako zelo različna, da lahko s preiskavo večjega števila teh področij med seboj razlikujejo katerekoli osebe, razen enojajčnih dvojčkov, katerih dednina je identična. Ljudje se, kakor je povedala doc. dr. Irena Zupanič Pajnič, univ. dipl. biol., namestnica vodje v genetskem laboratoriju na ISM, med seboj razlikujemo v številu ponovitev osnovnega motiva preiskovanih področij STR, pri čemer imamo na vsakem od njih po dva tako imenovana alela (ena od oblik gena) – enega podedovanega od matere, drugega od očeta. Alele označijo s številkami, ki predstavljajo število ponovitev osnovnega motiva. Področja STR so nevtralna in ne dajejo informacij o fenotipskih lastnostih posameznika (na primer barva las, oči, ali je morebiti nagnjen k kakšnim boleznim …). »Edina fenotipska lastnost, ki jo opazujemo, je tista, ki daje informacijo o spolu preiskovanca,« je povedala Zupanič Pajničeva.
Po pomnožitvi večjega števila področij STR (preiskujejo 15 področij) in ločitvi pomnoženih produktov s kapilarno elektroforezo dobijo individualno specifičen alelni vzorec ali genetski profil (imenujejo ga tudi DNK-profil ali STR-profil) preiskovanih področij posameznika. Na ta način v laboratoriju določijo genetski profil posameznika – pri preverjanju spornega očetovstva torej matere in domnevnega očeta ter njunih otrok –, grafične prikaze (glej elektroferogram spodaj) pa nato primerjajo med seboj ter ugotavljajo, ali imajo skupen izvor. Za vsako področje STR določijo alel, ki ga je otrok podedoval po materi, nato pa preverijo, ali ima domnevni oče očetovski alel, ki je potreben za potrditev biološkega očetovstva. Tako lahko odgovorijo na vprašanje, ali je domnevni oče biološki oče otroka. »Očetovstvo potrdimo, ko je ujemanje očetovskih alelov prisotno na vseh 15 preiskovanih področjih, izključimo pa, ko so izključitve prisotne na vsaj treh analiziranih področjih STR,« je povedala med drugim tudi sodna izvedenka za genetske preiskave in preiskave sledi biološkega izvora ter ena največjih specialistk za identifikacijo žrtev povojnih množičnih grobišč.
Zahtevanih skoraj
»Kadar se preverja očetovstvo za sinove, je dovolj, da se tipizira le otroka in domnevnega očeta, saj lahko v preiskavo ob prenizki verjetnosti za potrditev poleg avtosomalnih področij STR vključimo tudi preiskave kromosoma Y (ta se namreč v nespremenjeni obliki prenaša z očeta na sinove), pri hčerkah pa je prisotnost oz. tipizacija mame zelo dobrodošla. Pri otrocih, ki niso polnoletni, je za preiskavo spornega očetovstva potrebna privolitev matere. Zgodi se, da za preiskavo ni na voljo nobenih bioloških vzorcev katerega od staršev. V primerih zapuščinskih razprav recimo preverjamo, ali so preiskovanci polbratje oziroma polsestre. Preverjanje sorodstvenih povezav včasih opravimo tudi brez očetovih bioloških vzorcev, a se zato v preiskavo vključi širše sorodstvo – priznani otroci in njihova mama ter nepriznani otrok z materjo. Tako lahko določimo alele, ki jih je otrok podedoval po očetu. Če je le mogoče, poskušamo pridobiti biološki material pokojnega očeta. Pri tem se obrnemo na razne bolnišnice, ki hranijo biološke vzorce, odvzete pacientom za različne diagnostične postopke. Ob odsotnosti očeta smo na primer uspešno potrdili primer polsestre, smo pa morali v preiskavo vključiti kar precej širšega sorodstva.«
Pomisleki in težave
Nekateri preiskovanci v sodnih postopkih pri testiranju očetovstva ne želijo sodelovati, pogosto se zgodi, da kdo od vabljenih na odvzem ne pride, tudi po večkrat ne, in tako vzorcev zaradi pravil ne odvzamejo nikomur od družinskih članov. Na inštitutu so imeli primer, ko ljudje rezultatom testa niso verjeli. »Vzorce krvi pri nas hranimo dve leti in v omenjenem primeru smo arhivirane vrnili, preiskovanci pa so genetski test ponovili v laboratoriju v tujini. Povratne informacije o rezultatih ponovne analize nismo dobili, kar seveda potrjuje naše delo.« Sogovornica meni, da težava najverjetneje tiči v tem, da se ljudje z rezultatom ne morejo sprijazniti, zato si morajo zadevo pri sebi v celoti razjasniti. »Ob ponovnem testiranju in pridobitvi enakih rezultatov se najverjetneje sprijaznijo z dejstvi.«
Poleg preverjanja bližnjih in daljnih sorodstvenih povezav na ISM opravljajo individualizacijo bioloških sledi v kriminalističnih primerih, identificirajo neprepoznavne posmrtne ostanke, preverjajo identiteto bioloških vzorcev ob sumu na njihovo zamenjavo, spremljajo uspešnost transplantacije kostnega mozga in se ukvarjajo z arheogenetskimi preiskavami skeletnih ostankov.
Uspešnost forenzičnih genetskih preiskav
Uspešnost in ne nazadnje hitrost forenzičnih genetskih preiskav je odvisna od kakovosti, količine in vrste biološkega materiala, ki je na voljo. Pri preverjanju očetovstva gre za kontrolirani odvzem, v kriminalistiki seveda ne, zato sta kakovost in količina DNK, pridobljene iz bioloških sledi – lahko so to krvni madeži, slina na cigaretnih ogorkih, vaginalni brisi ali madeži sperme po posilstvu, epitelijske celice kože pri kontaktnih sledeh … –, manjši. Pri identifikaciji posameznikov iz neprepoznavnih posmrtnih ostankov bo postopek krajši ob uporabi mehkih tkiv, če teh ni, so zelo uporabni nohti, drugače se lahko uporabijo kosti ali zobje, katerih obdelava pa je bistveno daljša. Pri skeletih, izkopanih iz povojnih množičnih grobišč in arheoloških najdišč, morajo pridobljene genetske profile kosti primerjati z genetskimi profili vseh, ki so prišli v stik z izkopaninami (zaposleni v laboratoriju, tisti, ki so sodelovali pri izkopu in antropološki študiji – vsi ti so del eliminacijske podatkovne zbirke). S tem preverijo istovetnost genetskih profilov, pridobljenih iz kosti in zob. Primerjava z eliminacijsko podatkovno zbirko je potrebna tudi pri obdelavi bioloških sledi in drugih vzorcev, ki vsebujejo nizke količine DNK. Tudi zato, da ne puščajo svojih sledov, si morajo obiskovalci Laboratorija za molekularno genetiko ISM nadeti zaščitno ogrinjalo, rokavice, masko za usta in nos ter pokrivalo za lase.
Vse celice posameznika, pa naj bo v krvi, laseh, prhljaju, nohtih, poštnih znamkah, robčkih, zobeh, kosteh, cigaretnih ogorkih, maskirnih kapah, semenski tekočini, tudi v urinu in iztrebkih, imajo identično dednino, tako da so vse enako informativne, zaplete se le, če zaradi starosti in razgradnje ter premajhnih količin biološkega materiala ni mogoče priti do jedrne DNK. Takrat se je treba lotiti analize mitohondrijske DNK (pridobijo jo iz mitohondrijev v celični tekočini), ki se v celici nahaja v številnih kopijah, kar ji omogoča daljšo ohranitev, zato jo je mogoče preiskovati tudi, ko je preiskava jedrne DNK neuspešna. Mitohondrijska DNK se deduje po materi in se v nespremenjeni obliki prenese na vse potomce ne glede na spol, zato je zelo uporabna pri preučevanju družinskih rodovnikov in identifikaciji zgodovinskih osebnosti, saj se lahko za primerjavo uporabi tudi več generacij oddaljene sorodnike po materini liniji. Je pa postopek preiskave mitohondrijske DNK bistveno bolj zamuden od preiskave jedrnega genoma in zato tudi dražji.
Pomikanje (etničnih) meja
To metodo pogosto uporabijo tudi pri identifikaciji žrtev v slovenskih povojnih množičnih grobiščih. »Problem druge svetovne vojne je v tem, da je precej oddaljena in je zato malo še živečih bližnjih sorodnikov. Da dosežemo verjetnosti, ki so zahtevane za pozitivno identifikacijo, je treba še živeče bližnje sorodnike kombinirati z daljnimi ter uporabiti čim večje število genetskih označevalcev (poleg kromosoma Y in mitohodrijske DNK še čim večje število jedrnih področij STR).« So pa kosti dokaj nehvaležen material za pridobivanje DNK, predvsem je veliko daljša predpriprava vzorca za analizo. Vzamejo na primer del kosti, jo v komori očistijo, zbrusijo površinsko kontaminacijo, pri čemer ves čas uporabljajo tekoči dušik, da preprečijo pregrevanje, nato kost s kladivom razbijejo na manjše koščke in v posebni napravi zdrobijo v prah. Šele nato se po demineralizaciji iz prahu ekstrahira DNK. Na ta način so svetovno odmevno genetsko obdelali in uspešno identificirali 32 od skupno 88 žrtev iz grobišča Konfin 1, s čimer so dokazali, da je mogoče z genetiko priti do odgovorov tudi v primerih časovne oddaljenosti ali slabe ohranjenosti biološkega materiala.
In genetika čedalje bolj premika meje, zlasti če pomislimo, da sekvenciranje oz. ugotavljanje zaporedja osnovnih gradnikov molekule DNK celotnega človeškega genoma stane »pičlih« tisoč dolarjev. »Sekvenciranje celotnega človeškega genoma za potrebe forenzičnih preiskav bi lahko vodilo do zlorab genskih informacij posameznika (na primer razkritje mutacij v genu za nastanek raka na dojki), zato nas zagotovo čakajo še številne razprave o množici etičnih zadržkov,« meni sogovornica.
»Čedalje več je znanega o genih za pigmentacijo kože, las, oči in na Nizozemskem zakonodaja za kriminalistične primere že dovoljuje določanje barve oči iz bioloških sledov. Pričakovano je, da se bo v prihodnje zakonodaja še spreminjala, predvsem z namenom, da bo dovoljeno iz analize bioloških sledi razbirati še barvo kože in las, sicer pa se veliko raziskuje v smeri določanja kronološke starosti – koliko je bil star človek, ki je pustil sled –, ugotavljanja telesne višine, obraznih karakteristik. Čez nekaj let ali desetletje po mojem lahko pričakujemo, da bodo preiskave v kriminalistiki res omogočale vizualizacijo, ustvarjanje fotorobotov osumljencev, ta korak naprej pa seveda pomeni, da bo genetsko raziskovanje v forenziki z nevtralnih odsekov genoma, ki jih proučuje danes, prešlo tudi na preiskovanje kodogenih regij, ki določajo vidne karakteristike posameznika,« napoveduje strokovnjakinja Irena Zupanič Pajnič.