Bodoči dijaki, prisluhnite, dijaki in študenti vam svetujejo
Prva pomembnejša odločitev, ki vas, dijake, čake te dni, je, da si na informativnih dnevnih ogledate, kje bi v prihodnjih štirih letih utegnili nadaljevati svojo izobraževalno pot. Odločitev boste sprejeli sami, utrdil jo bo vaš uspeh, po določenem sistemu pa jo bo nazadnje zakoličila šola. Smo pa prosili več dijakov in študentov, da z vami delijo svoje izkušnje in vam poskušajo kar neposredno namigniti, na kaj je dobro biti pozoren, ko sprejemate odločitev o vpisu na srednjo šolo.
V prihodnjih dneh bomo točno opoldne objavili pisma Eve Malovrh, Aneja Irgoliča, Nejca Zupančiča, Jerneja Ciglerja, Žana Črnivca, Žige Hrena in Jakoba Robnika.
NE SPREGLEJTE: Na naslovu www.delo.si/srednje-sole smo objavili aplikacijo, v kateri lahko preverite, kakšni so razpisni pogoji posameznih šol, lahko pa jih tudi primerjate med seboj.
***

Foto: osebni arhiv
Ko si človek izbere srednjo šolo, se mu v življenju odpre nova pot, po kateri bo hodil večji del svojega življenja, zato je zelo pomembno, v katero srednjo šolo se bo vpisal. Sam sem izbral lesno šolo, saj me delo z lesom zelo veseli, kar je bil tudi ključni razlog pri izbiri šole. Poleg tega vidim v tem poklicu prihodnost in zelo veliko možnosti za inovativnost, saj se na tržišču pojavlja vse več unikatnih lesenih izdelkov.
Ko so nam v osnovni šoli predstavljali poklice sem bil malce v dvomih, saj je bila lesna šola kar nekoliko zapostavljena, poleg tega pa sem bil še edini, ki sem se hotel vpisati v to šolo. Odločitev je bila res težka, vendar je bila želja po vpisu nanjo dovolj močna, da sem se odločil po svoji volji.
Na predstavitvah poklicev so šolo predstavili tako, kakor so jo kasneje tudi izpeljali, in to je bila še dodatna potrditev, da sem se odločil prav. Učni program je bil zelo razgiban in s tem bolj privlačen za učence, obenem pa dovolj zahteven, da si od predmeta odnesel pomembne informacije.
Najpomembnejši del pa je seveda praktično izobraževanje. Na lesni šoli ga je bilo zelo veliko, kar je izjemno pomembno za dobrega mizarja, saj se brez dobre prakse ne moreš naučiti ročnih spretnosti, ki jih potrebuješ v lesarstvu. Zato je zelo pomembno, da izkoristiš to priložnost, ki ti jo ponuja šola, in pridobiš čim več praktičnega in teoretičnega znanja, saj te lahko z nekaj truda na koncu čaka nagrada, kakršno sem dobil tudi sam. Tako sem decembra 2016 zastopal Slovenijo na prestižnem evropskem tekmovanju v poklicnih spretnostih Euroskills, kjer sem osvojil odlično peto mesto.
Vsem bodočim dijakom bi svetoval še to, naj dobro premislijo, preden se vpišejo v srednjo šolo, kajti prihodnost Slovenije se zagotovo odpira v lesarstvu, in le z dobrimi lesarji lahko naredimo to prihodnost še lepšo.
Nejc Zupančič je star 23 let in po izobrazbi inženir lesarstva, zaposlen pa je v podjetju Kolpa, d. d., Metlika. Srednjo in višjo šolo je obiskoval na šolskem centru v Novem mestu, kjer je tudi zaključil šolanje. Na tekmovanju Euroskills je lani prejel nagrado za odličnost.













