Ljubljana – Četrti letnik srednje šole je za dijake poln izzivov. Marsikdo se sreča z zanj do takrat najbolj stresnim dogodkom, maturo, še pred tem pa z izbiro, kje nadaljevati izobraževalno pot. Da bi to vse zahtevnejšo nalogo olajšali, smo v Delu zbrali vrsto uporabnih informacij.
Prva pomembnejša, verjetno celo najpomembnejša naloga, ki čaka danes dijake, prihodnje leto pa študente, je izbira fakultete. Pri tem jim bodo predvidoma februarja v pomoč informativni dnevi.
Toda »ne pozabite, da se fakultete takrat predstavljajo v najlepši luči«, opozarja Matic, študent strojništva, ki zato dijakom četrtega letnika svetuje, naj se pri iskanju odgovorov raje obrnejo na starejše kolega. Matic ni edini študent, ki smo ga povprašali za nasvet bodočim brucem.
Preberite:
Kaj vam svetujejo Jernej Rejc, Klara Orehek, Matic Plaznik in Maja Štrbulc
***
Prav tako smo se pogovarjali s šolsko psihologinjo Gabrijelo Fidler, ki predlaga, da naj bo izbor študijskega programa opravljen s srcem, malo pa tudi z razumom.
Študij je treba izbrati s srcem, malo pa tudi z razumom
***
Da bi bila ta odločitev čim bolj modra, smo že lani na spletni strani delo.si pripravili interaktivno grafiko, ki omogoča primerjavo šestih programov po številu razpisanih mest, prijavljenih in sprejetih študentov kot tudi po številu točk, potrebnih za vpis, v prvem in drugem roku v zadnjih petih letih.
***
V iskanju uporabnih informacij smo se obrnili še na slovenske študente po svetu. Večina je z veseljem delila svoje izkušnje, prav tako so pripravljeni odgovarjati na vprašanja tistih, ki se bodo v prihodnjih mesecih odločili za študij v tujini (z njimi vas bomo seznanjali do petka, vsak dan ob 12. uri).
Nace Zavrl, filmske študije, Velika Britanija
Gala Pavlin, gospodarsko pravo, Dunaj
pa še:
Finski pogled na študij: Netta Norro, Finka, ki živi v Sloveniji
***
Predvsem pa smo zbrali datume, na katere bodoči študenti v letu, ki prihaja, ne smejo pozabiti. Prepričani smo tudi, da bodo ti našli nekaj koristnih informacij o subvencioniranem bivanju, prevozu in prehrani, možnostih študentskega dela, o štipendijah in nakupu starih učbenikov (na spletni strani jih bomo predstavili vsak dan ob 15. uri)
Preberite:
Dijaki lahko učbenike kupite na različnih sejmih
Toda, kot pravi že študent Jernej, še eden od naših sogovornikov: »Brez panike, vse se da urediti.«
Mi pa dodajamo: le pogumno. In srečno!