Dron, trot ali brezpilotnik?

Kateri od številnih izrazov za brezpilotnike v slovenskem jeziku je najustreznejši?

Objavljeno
07. junij 2016 17.38
Ksenija Bucik, bral: Jernej Verbič
Ksenija Bucik, bral: Jernej Verbič

Zrakoplove bi lahko razdelili v dve skupini zračnih vozil oziroma letalnikov: na letalnike, ki jih upravlja pilot oziroma posadka, na primer potniško letalo, helikopter, letavto, in na letalnike brez pilota, ki so programirani vnaprej za samodejno krmarjenje ali upravljani na daljavo.

Brezpilotne letalnike letalska stroka deli na dve podskupini, in sicer na brezpilotnike, ki so lažji od zraka, kot sta balon z vremensko sondo in zračna ladja ali cepelin, ter na brezpilotnike, ki so težji od zraka, denimo brezpilotni helikopter, brezpilotno letalo, ki se uporablja za izvidniške in bojne namene ter prevoz orožja, in drugi brezpilotni letalniki oziroma splošno imenovani droni, ki se uporabljajo za snemanje in fotografiranje površja, prenos pošiljk in podobno.

Za angleški termin »drone«, ki se uporablja tako za brezpilotne letalnike nasploh kot za brezpilotna letala v ožjem pomenu, se je v slovenščini že uveljavil splošni izraz dron.

Brezpilotno letalo (dron v ožjem pomenu besede) je vrsta brezpilotnega letalnika (to je drona v smislu nadpomenke). Slovenski izraz dron je torej iz angleščine prevzeta beseda, ki je govorno in pisno prilagojena slovenščini. Terminološki slovarji zanjo ponujajo tri sinonimne izraze: letalnik brez pilota, brezpilotno letalo in robotski trot.

Izraz trot je slovenski prevod angleške besede »drone« in pomeni čebelji samec. V terminologiji je to metaforično poimenovanje, ki pa ima v slovenskem jeziku tudi negativno konotacijo, saj označuje omejenega, neumnega človeka. Morda bi bil zato ustreznejši izraz brencelj, to je »tisti, ki brenči«.

V Slovarju slovenskega knjižnega jezika in Slovarju novejšega besedja sta besedni zvezi brezpilotno letalo in brezpilotni letalnik samostojni gesli, dron in trot pa kot geslo nista navedena.

Glede na te razlage je v slovenskem jeziku za angleški termin »drone« poleg uveljavljenega izraza dron priporočena raba besedne zveze brezpilotni letalnik (brezpilotnik) ter kratica BPL. Ker pa je brezpilotno letalo kot robotsko vodeno letalo le posebna vrsta letalnika oziroma BPL, je zanj najustreznejša opredelitev v ožjem pomenu angleške besede »dron«, to je brezpilotno letalo.