Navdihni!

Pomislili smo, zakaj ne bi ustanovili mednarodne šole za izdelovanje in izvajanje znanstvenih dogodivščin? In smo jo.

Objavljeno
11. junij 2015 11.43
Miha Kos
Miha Kos

Sedmi Znanstival je za nami. Soncu so kljubovali naši izvajalci znanstvenih šovov in pa, seveda, vi obiskovalci, ki ste podrli lanski rekord obiskanosti. Je pa v Ljubljani malce pred Znanstivalom potekal še en dogodek: INSPIRE, mednarodna šola izdelovanja in izvajanja znanstvenih šovov.

Surova ideja ni okusna, najprej jo moraš skuhati

Ko je daljnega leta 1996 Hiša eksperimentov ugledala luč sveta, smo kot svoje glavne aktivnosti videli eksperimente kot skelet centra in znanstvene dogodivščine kot njegovo meso. Tako so nastale Plinologija, Težiščelogija, Jajčkologija, Zvokologija, Mehurčkologija ... Z znanstvenimi dogodivščinami smo hoteli spodbuditi ljudi k razmišljanju, diskusiji, postavljanju hipotez in njihovemu preverjanju. Koncept smo predstavili na znanstvenih konferencah, povabili so nas na nekaj festivalov znanosti v tujini, pridružili smo se nekaterim evropskim projektom in počasi smo se kalili, pridobivali izkušnje v nastopanju pred majhnim in velikim občinstvom, uporabi humorja, premikanju po odru, veščinah komunikacije ... Pred sedmimi leti so nas povabili v mestece Trento v Italiji, da bi izobrazili njihove demonstratorje. Verjeli smo vase in drugi so verjeli v nas. Šolanje smo dobro izpeljali in vest se je razširila. Začela so prihajati vabila, naj pridemo še drugam.

Čez čas smo se vprašali, zakaj potujemo mi? Zakaj ne bi raje v Sloveniji postavili šolo za izdelovanje in izvajanje znanstvenih dogodivščin?

Potrebna je inspiracija

Končno smo leta 2013 začeli z mednarodno šolo izdelovanja in izvajanja znanstvenih šovov, imenovano INSPIRE, kar je hkrati angleška kratica za INternational »Science Performance Is Ready« Event. Šola traja pet dni, od ponedeljka do petka, in se zadnji dan prekriva z Znanstivalom.

                               Nastop na Znanstivalu. Foto: Borut Likar, Domen Pal

Udeleženci šole se seznanijo z načinom komuniciranja znanosti s pomočjo znanstvenega šova. Pogovarjamo se, kako pritegniti pozornost skupin in kako zmanjšati vpliv motečih elementov šova. Govorimo o humorju, kako uporabiti neuspeli eksperiment v svojo korist, kako obvladovati svoje telo in kako se z njim znati izražati. Pri tem nam pomaga igralec Boris Ostan. Predavateljica iz Italije je predstavila še druge načine komuniciranja znanosti − demonstracije, znanstveno gledališče, učenje na podlagi raziskovanja, igre diskusije ...

Udeleženci morajo v štirih dneh v skupinah po trije izdelati znanstveni šov. Časa je malo, kar pomeni, da je INSPIRE zelo intenzivna šola. Veliko teoretičnega in praktičnega dela je potrebnega, da se izdela zgodba in se dodajo eksperimenti, da se vadi nastop in končno izdela nov znanstveni šov. Posebnost šole je, da udeleženci svoj šov na koncu predstavijo pred obiskovalci Znanstivala. To je tudi njihov končni izpit. Sledi podelitev certifikatov in rojena je nova generacija izvajalcev znanstvenih šovov.

Odzivi udeležencev na šolo INSPIRE

Letošnja udeleženka šole Mira, ki dela v avstrijski znanstveni mreži, po rodu pa je iz Bolgarije, je dejala: »Preživela sem zelo poseben teden, ki sem ga čutila kot celotno življenje veselja, prijateljstva, optimizma, razburjenja in in in ... Bilo je tudi osebno potovanje, po katerem se počutim mnogo bolj gotova sama vase in polna inspiracije za naprej. Velika hvala organizatorjem!«

Miguel Augusto iz Portugalske: »Obožujem Inspire! Ko sem prišel, sem se počutil veličastnega. Po vsem, kar sem se naučil, sem se prizemljil in vidim, da še marsičesa ne vem. Pa nič zato. Na naslednjem šovu, ki ga bom izvajal doma, bom veličastnejši kot takrat, ko sem prišel v Ljubljano.«

                                 Miguel v elementu. Foto: Borut Likar, Domen Pal

 

Sandra Kolundžija iz Hrvaške: »Recept za INSPIRE: 12 čudovitih ljudi, ki nam pomaga, dve skodelici entuziazma, skodelica kreativnosti in tri skodelice motivacije. Dobro zmešaj in postrezi s prelivom smeha in improvizacije (dejstvo, da sem se udeležila šole INSPIRE, je bilo najlepše rojstnodnevno darilo).«

Še več o šoli si lahko preberete TUKAJ.

***

Miha Kos je direktor Hiše eksperimentov

Hišo eksperimentov lahko spremljate tudi na facebooku ali twitterju