Študent piše dijakom: Sledi svoji radovednosti

Tudi iz poklicnega znanja je mogoče pridobiti odlične rezultate na mednarodni ravni.

Objavljeno
03. februar 2017 16.41
Žan Črnivec
Žan Črnivec

Bodoči dijaki, prisluhnite, dijaki in študenti vam svetujejo

Prva pomembnejša odločitev, ki vas, dijake, čake te dni, je, da si na informativnih dnevnih ogledate, kje bi v prihodnjih štirih letih utegnili nadaljevati svojo izobraževalno pot. Odločili se boste sami, to bo utrdil vaš uspeh, po določenem sistemu pa nazadnje zakoličila šola. Smo pa prosili več dijakov in študentov, da z vami delijo svoje izkušnje in vam poskušajo kar neposredno namigniti, na kaj je dobro biti pozoren, ko se odločate o vpisu na srednjo šolo.

V prihodnjih dneh točno opoldne bomo objavili pisma Eve Malovrh, Aneja Irgoliča, Nejca Zupančiča, Jerneja Ciglerja, Žana Črnivca, Žige Hrena in Jakoba Robnika.

NE SPREGLEJTE: 8. februarja smo objavili aplikacijo, v kateri boste lahko preverili, kakšni so razpisni pogoji posameznih šol, lahko pa jih boste tudi primerjali med seboj.

***

Žan Črnivec, foto: osebni arhiv

Odločitev o izbiri srednje šole se mi je zdela popolnoma logična. Bil sem navdušen igralec računalniških igric, kar me je takoj usmerilo na elektro in računalniško šolo na Ptuju, kjer sem opazil, da v praksi ni tako, kot sem si zamislil.

Dobro je, da sem sledil svoji strasti, ki pa se je v srednji šoli precej hitro spremenila. Vpisal sem se v program računalniškega tehnika, kjer sem imel možnost teoretično znanje pretvoriti v praktično in obratno. Na informativnih dnevih res izveš veliko, bodočim srednješolcem pa predlagam, da si za konkretnejša vprašanja pridobijo kontakt profesorjev s spletne strani šole in se z njimi individualno pogovorijo, saj so profesorji zelo odprti, in na tak način lahko izvejo veliko več.

Na ERŠ Ptuj so mi omogočili dostop do opreme, ki je takrat bila zame še znanstvena fantastika. S pomočjo zavzetih profesorjev, ki sem jim danes iskreno hvaležen, dobiš prvo znanje, ki te začne usmerjati. Vidiš namreč, kaj te zanima, kaj je tisto, kar te dela radovednega. Temu moreš slediti, ker delo, ki ga vložiš v stvari, ki te dejansko zanimajo, ni nikoli pretežko. Tvoje delo pa hitro opazijo tudi drugi.

Tako so naju skupaj s sošolcem Klemnom Palom povabili, da zastopava ERŠ Ptuj na področju informatike na Olimpijadi poklicev SloSkills 2016, kjer sva tudi zmagala. Tako sva se uvrstila na EuroSkills 2016, ki je potekal lani decembra na Švedskem, in prejela medaljo odličnosti ter se uvrstila na peto mesto. Pri tem moram pripomniti, da sva bila med najmlajšimi, saj je bila starostna omejitev od 18. do 25. leta.

Ko sem končal srednjo šolo, sem se vpisal na Fakulteto za Elektrotehniko v Ljubljani, kjer se nameravam usmeriti v telekomunikacije. Ker sem hotel obiskovati univerzitetni program, sem naredil poleg poklicne mature še peti predmet na gimnazijski maturi, za katerega ti ERŠ da prav tako dovolj znanja, tako da mi to ni predstavljajo nobenih težav. Na faksu sicer opazim razliko v podlagi pri osnovnih predmetih pri nas, ki smo iz poklicnih srednjih šol, v primerjavi s tistimi, ki pridejo iz gimnazije. Ampak tako kot moramo mi zdaj malo več dela vložiti v te predmete, ga morajo oni vložiti v poklicne, ki so za nas mačji kašelj.

Poleg študija že pol leta delam v podjetju NIL, d. o. o., kjer sem si že nabral veliko praktičnih izkušenj. Trenutno se ukvarjam s proaktivnim spremljanjem delovanja omrežja in informacijskih storitev, kasneje pa želim postati network engineer.

Vpisa na ERŠ tako ne obžalujem. Nikjer drugje ne bi imel možnosti za delo na takšni opremi, niti ne bi prišel v stik z njo. Poklicna šola ti da čas tudi za prakso, kjer se prvič srečaš z delom v podjetju. Sam sem odšel tudi na mednarodno prakso, ki jo omogoča ERŠ, v Španijo, kar je bila odlična izkušnja.

Žan Črnivec je študent Fakultete za Elektrotehniko v Ljubljani, sočasno praktične izkušnje pridobiva v podjetju NIL. Lani je na tekmovanju EuroSkills v kategoriji informatika prejel medaljo za odličnost, kar pomeni, da je zbral več kot petsto točk.