Primerjalno testiranje koristi potrošnikom in gospodarstvu

Na današnji okrogli mizi o tej temi bodo iskali tudi formulo za stabilno in nevtralno financiranje testov.

Objavljeno
27. maj 2014 17.26
jsu*Gorenje
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo
Ljubljana – Primerjalno testiranje izdelkov je običajno tema, povezana z varstvom potrošnikov. Z njim se ukvarjajo potrošniške organizacije po svetu, saj omogoča potrošniku racionalno in ozaveščeno izbiro. Je pa to, kot opozarja Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS), tudi zmagovalna kombinacija za ponudnike.

Zadeva je preprosta: medtem ko potrošnik, ki sledi nasvetom primerjalnega testa, za denar, ki ga je pripravljen plačati, kupi najbolj kakovosten izdelek, pa podjetje, ki na testu doseže dobre rezultate, s tem dokaže nadpovprečno kakovost svojega izdelka. To mu lahko precej pomaga pri uspešni prodaji ne samo na domačem, ampak tudi na tujih trgih.

Da bi javnosti podrobneje predstavili tudi to drugo plat primerjalnega testiranja, je ZPS skupaj s Slovenskim institutom za kakovost in meroslovje ter Gospodarsko zbornico Slovenije (GZS) v Tehnološkem parku v Ljubljani organizirala okroglo mizo z naslovom Primerjalno testiranje kot mehanizem vzpodbujanja kakovosti in konkurenčnosti gospodarstva.

Gostje omizja bodo Breda Kutin, predsednica ZPS, Alenka Avberšek, izvršna direktorica za politike in zakonodajo na GZS, Igor Likar, direktor Slovenskega instituta za kakovost in meroslovje, Boštjan Pečnik, izvršni direktor za področje razvoja v Gorenju, Ajda Pulko, vodja zagotavljanja kakovosti v Lidlu, Harke Smits, vodja raziskovalnega oddelka, Euroconsumers/International Consumer research and Testing (ICRT) in Dušan Pšeničnik, generalni direktor direktorata za notranji trgna ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo. Med drugim bodo iskali odgovore, zakaj so rezultati primerjalnega testiranja pomembni za potrošnike in zakaj za ponudnike, pa tudi, zakaj so pomemben mehanizem vzpodbujanja kakovosti in konkurenčnosti.
 
Zaščitniki interesov potrošnikov in predstavniki gospodarstva bodo razmišljali tudi o vzpostavitvi sistema, ki bi omogočil krepitev izvajanja dejavnosti primerjalnega testiranja in ob strogem spoštovanju mednarodnih pravil zagotovil stabilno in nevtralno financiranje dejavnosti v korist kakovosti in poštene konkurence.