Britansko solarno letalo z rekordom

Britansko letalo brez posadke Zephyr-6, ki ga poganjajo sončne celice, naj bi postavilo neuradni svetovni rekord v vztrajnostnem letu. Zephyr je ostal v zraku okoli tri dni.

Objavljeno
25. avgust 2008 12.08
Ju.A.
Ju.A.

London - Britansko letalo brez posadke Zephyr-6, ki ga poganjajo sončne celice, naj bi postavilo neuradni svetovni rekord v vztrajnostnem letu. Zephyr je ostal v zraku skupno okoli tri dni, električno energijo pa je ponoči črpal iz baterij, ki jih je polnil čez dan.

 

Rekordni polet so Britanci izvedli kot demonstracijo za ameriško vojsko, ki raziskuje nove tehnologije za zračno podporo svoji vojski na kriznih območjih. Kot pravijo izdelovalci, je letalo primerno za izvidniško podporo in kot komunikacijski pripomoček na bojišču.

 

"Glavna prednost takšnega letala je vztrajnost, kar pomeni stalno prisotnost in podporo. Medtem ko recimo satelit potuje mimo iste točke na Zemlji dvakrat na dan - enkrat podnevi in enkrat ponoči - s tem pokrije le delček dogajanja na terenu. Nasprotno pa Zephyr opazuje dogajanje cel dan," pravi Chris Kelleher iz britanskega vojaškega podjetja QinetiQ.

 

Zephyr-6, ki je poletel iz ameriškega vojaškega oporišča Yuma v Arizoni, je skupaj letel 82 ur in 37 minut in s tem za več kot 52 ur prekosil neuradni rekord ameriškega robotskega letala Global Hawk. Poleg vztrajnosti naj bi okoli 34 kilogramski Zephyr odlikovala odpornost na ekstremne temperature - od 45 stopinj Celzija na zemlji, do minus 70 na višini okoli 18 kilometrov nad zemljo. Letalo ima razpon kril 18 metrov in je prilagojeno za ročni vzlet.