Vrhunska fizika na ljubljanskem GR

Slovenija si že od leta 2009 prizadeva za včlanitev v CERN - Ljubljanska konferenca Lepton Photon 2015 priznanje slovenskim fizikom.

Objavljeno
18. avgust 2015 21.51
Rolf-Dieter Heuer, Maja Makovec Brenčič in Peter Križan na novinarksi konferenci ob mednarodni konferenci fizike visokih energij Lepton Photon 2015 , Ljubljana, 18.Avgust2015 [ novinarska konferenca, fiziki, Gospodarsko razstavišče, Lepton Photon,
Lidija Pavlovčič, Znanost
Lidija Pavlovčič, Znanost
Ljubljana – »Odvisno je od Slovenije, kdaj bo postala polnopravna članica Cerna. Konec leta bo Romunija vstopila v članstvo, kmalu zatem pa verjetno še Srbija,« je za Delo povedal direktor Cerna prof. dr. Rolf-Dieter Heuer.

Povod za njegov obisk je udeležba na mednarodni konferenci fizike visokih energij Lepton Photon, ki od ponedeljka do sobote poteka v Ljubljani, soorganizirali pa sta jo Univerza v Ljubljani in Institut Jožef Stefan. Konferenca je privabila najbolj slavne fizike na svetu, denimo Američana prof. dr. Alana Gutha, avtorja teorije o bliskovitem oziroma inflacijskem razvoju vesolja, in Britanca prof. dr. Johna Ellisa, zagovornika supersimetričnih teorij, ki predvidevajo obstoj doslej neznanih delcev.

Evropski center za jedrske raziskave Cern s sedežem v Ženevi, ki ga vodi prof. dr. Rolf-Dieter Heuer, slovi po odkritju Higgsovega bozona v velikem hadronskem trkalniku delcev. Slovenija si za članstvo v Cernu, ki je vrhunskega pomena tako za znanstvenike kot za gospodarstvo, prizadeva uradno od leta 2009. Prav zato je bila mednarodna konferenca v Ljubljani odličen povod za pogovore o nadaljnjih korakih vstopanja. Ministrica za izobraževanje, znanost in šport prof. dr. Maja Makovec Brenčič in predstavniki ministrstva za gospodarstvo so se na skupnem sestanku z direktorjem Cerna dogovorili, kako nadaljevati pot do včlanitve. Predvidoma še letos naj bi predstavniki ministrstva obiskali Ženevo in Cern.

Da je odločitev o članstvu Slovenije v rokah naše države in da se verjetno zatika pri članarini, ki ni skromna, nam je posredno potrdil prof. dr. Rolf-Dieter Heuer. Letni proračun Cerna, ki zaposluje približno 3500 znanstvenikov, namreč znaša približno milijardo švicarskih frankov, financira pa ga 21 držav članic Cerna. Koliko bi Slovenijo stalo članstvo v Cernu, ni znal natančno napovedati, predvidoma pa bi se članarina za pridružitev gibala okoli milijona švicarskih frankov, polnopravno članstvo pa okoli treh milijonov.