Program MSCA je od leta 1996 do danes pomagal 98.000 odličnim raziskovalcem, med njimi tudi številnim slovenskim, na vseh stopnjah njihove poklicne poti. Spodbujal je tudi mednarodno, medsektorsko in interdisciplinarno mobilnost. Štipendijo Marie Skłodowske Curie za raziskovalce je dobilo pet Nobelovih nagrajencev in en prejemnik oskarja.
EU je v počastitev obletnice tega programa v torek začela niz prireditev. V Amsterdamu je bila posebna konferenca, v stavbi Berlaymont evropske komisije v Bruslju pa so odprli razstavo o življenju in delu poljsko-francoske znanstvenice, ki je kot prva ženska dobila Nobelovo nagrado za fiziko in pozneje tudi za kemijo. Razstavo si bo do konca enoletnega praznovanja, torej do 7. novembra 2017, ko bo minilo 150 let od rojstva znanstvenice, mogoče ogledati v več krajih po Evropi. Za 29. november pa evropska komisija napoveduje veliko konferenco o dosežkih in prihodnosti programa MSCA. Prenos konference si bo mogoče ogledati v živo tudi na medmrežju.
Dejavnosti Marie Skłodowske Curie so poimenovane po poljsko-francoski znanstvenici in Nobelovi nagrajenki za fiziko in kemijo, znani predvsem po raziskavah radioaktivnosti. Program podpira znanstvene delavce na celotni poklicni poti in ne glede na državljanstvo. Do finančne podpore so upravičeni raziskovalci vseh znanstvenih disciplin, od življenjsko pomembne medicine do pionirskih znanosti. Finančne podpore so deležni tudi doktorski študij v skupnih projektih z industrijo (povezava akademskega raziskovanja z delom v podjetju) ter drugi inovativni načini izobraževanja, ki pripomorejo k zaposljivosti in poklicnemu razvoju.
Program dejavnosti Marie Skłodowske Curie (MSCA) razpolaga s 6,2 milijarde evrov od leta 2014 do leta 2020, torej v času evropskega programa za raziskave in razvoj Obzorje 2020. V tem obdobju naj bi s sredstvi MSCA podprli približno 65.000 raziskovalcev, vključno s 25.000 doktorskimi študenti. Čeprav je program namenjen prvenstveno talentom iz EU, je od leta 2014 vanj vključenih približno četrtina štipendistov iz držav, ki niso članice EU.