Test z imenom genetski MoT bo razpoznal veliko širšo paleto podedovanih motenj, kakor jih je mogoče ugotoviti pri zarodkih zdaj, bo pa tudi hitrejši in točnejši. Zdaj lahko na tak način razpoznajo le dva odstotka od 15.000 znanih genetskih bolezni. Novost pomeni ustvarjanje zarodkov z umetno oploditvijo (IVF) in nato odstranitev ene same celice od vsakega dva dni starega zarodka. Te celice testirajo s posebno tehniko (karyomapping), preden vsadijo v maternico zdrav zarodek.
Ta izboljšava pa bo poglobila etični problem v zvezi z ustvarjanjem »dizajnerskih otrok«, lepih in zdravih otrok po naročilu, saj bo zelo razširila krog testirancev. Test, ki ga je razvil Bridge Centre v Londonu, razpoznava večkratne genetske variacije, tako da znanstveniki lahko preiskujejo kombinacije, ki skupaj pomenijo večje tveganje za sladkorno bolezen, bolezni srca ali raka. Uporabo mora seveda najprej dovoliti zakonodajalec. Test namreč vpliva tudi na genetsko zasebnost, saj ne ugotavlja le mutacij, ki povzročajo resne motnje, kakršne so cistična fibroza, mišična distrofija in Huntingtonova bolezen, temveč razkriva tudi prihodnjo občutljivost zarodka za celo vrsto drugih bolezni. Starši, denimo, bi lahko izvedeli, ali je zarodek v nevarnosti, da bo v prihodnosti zbolel za Alzheimerjevo boleznijo, boleznijo srca ali rakom na dojki. To razkrivanje kočljivih zdravstvenih podatkov o otroku, ki ne more dati privoljenja, pa bi že pomenilo vdiranje v zasebnost.
Britanski znanstveniki opozarjajo na še eno dobro stran testa: izboljšal naj bi možnosti za nosečnost pri neplodnih parih z izbiro zarodkov, ki imajo največje možnosti, da se normalno razvijejo.
Profesor Alan Handyside, pionir te tehnike, bo za uporabno dovoljenje zaprosil upravo za človeško oplojevanje in embriologijo (HFEA, Human Fertilisation and Embriology Authority). Test bo stal približno toliko kot sedanji pregledi, vendar se bo cena znižala, ko se bo tehnologija razvila. Tehnično bi bilo ta test mogoče uporabljati za izbiranje zarodkov s prav določeno barvo oči ali z geni, o katerih se ve, da vplivajo na višino ali težo. A Alan Thornhill, znanstveni direktor Bridge Centre, je pomirljivo dejal: »Kakor hitro začneš iskati več kot dve ali tri lastnosti, nimaš možnosti, da bi našel vse tri v enem zarodku. Potrebovali bi na tisoče zarodkov, a toliko jih ne znamo ustvariti v praksi. Povrh pa bi takšno početje prepovedala HFEA.«
Iz torkovega Dela.