Ljubjana - Verjetno veste, kam s papirjem? Pa tudi kam s plastiko, steklom in biološkimi odpadki? Kam pa vržete star mobilni telefon, ki ste ga ravno zamenjali z najnovejšim, najlepšim in funkcijsko prepolnim mobilnikom?
Za začetek gre verjetno v predal. Če je verjeti statistiki, potem se reciklira le pet odstotkov starih mobilnikov, večina pa konča v temnem kotičku omar, predalov ali kleti. Nekaterim mobilniki pomenijo več, kot le pripomoček za komuniciranje, za nekatere imajo sentimentalno vrednost, in kaj takega je težko vreči v smeti. Poleg tega nikoli ne veš, kdaj ti bo novi, sijoči mobilni aparat odpovedal in boš moral zasilno za nekaj časa zopet uporabljati starega. A na koncu, ko ugotovimo, da hranjenje starega modela ni več smiselno, da le jemlje prostor, gre v smeti. A kakšne?
Razcvet mobilne telefonije je neverjeten. Tako hitro kakor se je razširila ta panoga, se jih je le malo, rezultat tega pa je, da je danes na svetu več mobilnih telefonov ko ljudi. V vsakem aparatu je poleg plastike, kovine in keramike kup okolju nevarnih snovi, med drugim kadmij, berilij, litij, cink, berilij in arzen, in če te končajo na odlagališču za smeti, nas lahko kar pošteno skrbi za prihodnost. Te strupene snovi pomenijo veliko in dolgoletno nevarnost za okolje, saj je skrb zbujajoč že podatek, da strupi ene same odslužene baterije mobilnega telefona zastrupijo kar 600.000 litrov pitne vode. No, ta je potem vse kaj drugega kakor pitna. Onesnažijo tudi tla in pridejo tako lahko v prehransko verigo ter resno ogrozijo naše in zdravje ostalih živih bitij sveta.
Naštete snovi lahko resno poškodujejo živčni sistem, povzročijo težave pri razmnoževanju in razvoju, povzročajo raka in vplivajo na genetiko. Kadmij, na primer, velja za sedmo najbolj nevarno snov človeškemu organizmu. Je toksična težka kovina, ki po zaužitju škoduje ljudem in živalim ter je tudi rakotvorna. Splošna razgledanost da vedeti, kako nevarne so lahko zastrupitve s težkimi kovinami. Ko pridejo v kri, odraslim resno poškodujejo ledvica in jetra, pri otrocih pa povzročajo nevrološke poškodbe. Toksična sta tudi nikelj in živo srebro ter kot taka označena za nevarni substanci. In čeprav smo se od nikelj-kadmijskih baterij počasi že poslovili, tudi litij-ionske niso povsem nedolžne. Resda v njih ni težkih kovin, litijska visoka kemijska aktivnost lahko povzroči težave v okolju. V stiku z vodo, kar je lahko zelo hitro, se kovina lahko vname in povzroči podtalne požare, ki jih je težko pogasiti.
Naša skrb za okolje se pač ne sme končati pri ločevanju papirja, embalaže in stekla. V trgovinah z elektroniko boste namreč našli smetnjake za baterije, čedalje bolj aktualni pa so tudi takšni za zbiranje mobilnih telefonov. Reciklaža mobilnika resda stane, a s tem obvarujemo okolje pred nevarnimi snovmi, poleg tega se da ponovno uporabiti kar do 80 odstotkov sestavnih delov mobilnega aparata. Med drugim lahko elektronika telefona vsebuje dragocene kovine, kot so zlato, srebro in baker, medtem ko je mogoče razne kovine, plastiko in gumo brez težav predelati v nove surovine. Podjetja, ki se ukvarjajo z recikliranjem telefonov, poznajo dva postopka. En je, da zavržene aparate pripravijo za prodajo v države tretjega sveta, povsem odslužene, take, ki jim tudi popravilo življenjske dobe ne bi kaj prida podaljšalo, pa v celoti razdrejo in snovi predelajo v nove surovine. Poleg tega se z reciklažo razbremenijo smetišča in prihranijo tone toplogrednih plinov.
Se vprašate, kam potem z odsluženim mobilnikom, polnilnikom in baterijo? Sprejemati jih morajo vsi prodajalci, torej tudi vsi mobilni operaterji. Mobitel in Si.mobil zbirata odslužene mobilnike že več let, Si.mobil pa je pred kratkim začel novo akcijo z globljo filozofijo. Premisli, pravijo, preden mobilnik vržeš v smeti. Premisli o okolju, v katerem živiš. Poleg smetnjakov za zbiranje takšnih telefonov so ponudili okolju prijaznejše polnilnike, take, ki v času nepolnjenja telefona, ko so še vedno priključeni v omrežje, porabijo 10-krat manj energije, in takšne, ki polnijo s sončno energijo. Tudi varčevanje z električno energijo šteje.
Seveda vse te akcije ne bodo nikoli uspešne, če se ne boste zamislili in ugotovili, da metanje v smeti okolju tako neprijaznega izdelka, kakor je mobilnik z vsemi dodatki, dolgoročno škoduje vam, bližnjim in, če nismo egoistični, tudi manj bližnjim, ki imajo enako pravico do čistega okolja kakor mi. Odpreti smetnjak in vreči vanj je resda najlažja, a tudi najslabša pot.
Iz ponedeljkove tiskane izdaje Dela