New Delhi - Indija bo danes začela svojo prvo vesoljsko misijo na Luno. S tem se bo vključila v elitno skupino držav, ki so doslej že izvedle tovrstne misije, pa tudi v stopnjujočo se azijsko vesoljsko tekmo. Indijsko vesoljsko plovilo Chandrayaan-1 se bo v Lunini orbiti ostalo dve leti in kartografiralo celotno Lunino površje.
1400 kilogramov težki Chandrayaan, kar v prevodu pomeni lunarna ladja, bodo danes ob 7. uri po srednjeevropskem času izstrelili iz vesoljskega centra Sriharikota na jugu Indije.
Vrednost projekta je ocenjena na več kot 80 milijonov ameriških dolarjev, v misiji pridobljene podatke pa bo Indija delila z ostalimi državami. Plovilo je opremljeno s posebnim fotoaparatom, ki z oddaljenosti do 100 kilometrov lahko podrobno kartografira Lunino površja in na podlagi tega preuči Mesečeva naravna bogastva.
"Gre za pomemben tehnološki dosežek za državo," je povedal tiskovni predstavnik indijske Organizacije za raziskovanje vesolja S. Satish. Doslej so misije na Luno izpeljale ZDA, Rusija, Evropska vesoljska agencija (Esa), Japonska in Kitajska. Azijske velesile so se v raziskovanje Lune sicer vključile lansko leto, ko sta najprej Japonska, mesec za njo pa še Kitajska, v lunino orbito poslali svoji plovili.