Jadranske video nagrade za urološke operacije

Nova kirurška metoda laparoskopske odstranitve ledvic je manj invazivna.

Objavljeno
07. december 2016 17.52
Blaž Kondža
Blaž Kondža
Urologija je medicinska veja, v kateri se uspešno združujeta kirurško zdravljenje in zdravljenje z zdravili. Njen razvoj spremljajo stalne inovacije na obeh področjih. Nekaj novih kirurških pristopov so lahko spoznali udeleženci dvodnevnega urološkega simpozija Adriatic Video Awards, ki je potekal konec novembra v Ljubljani.

Naslov simpozija Adriatic Video Awards (AVA) oziroma Jadranske video nagrade, ki so ga drugo leto zapovrstjo organizirali slovenski urologi, je za medicinsko stroko brez dvoma nenavaden. Nepoznavalec bi pomislil, da gre za tekmovanje domačih videoposnetkov iz jadranske regije. Prav veliko niti ne bi zgrešil, saj je simpozij dejansko zasnovan okoli videoposnetkov uroloških operativnih posegov. Videoposnetki operacij, ki običajno niso daljši od šestih minut, so po mnenju specialista urologije in glavnega pobudnika simpozija Boruta Gubine inovativen način za izobraževanje zdravnikov, predvsem mladih.

O kirurških tehnikah z videoposnetki

»Ideja, da bi imeli simpozij, kjer bi bila glavna tema medicinski video, se mi je porodila med gostovanjem na francoski kliniki, kjer veljajo za pionirje endoskopskih operacij. Klinika medicinski video uporablja tako pri svojih izobraževanjih kot pri predstavljanju novih operativnih metod na kongresih,« pove Gubina.

Po njegovih besedah je medicinski video dobro izobraževalno orodje, ne le sedanjosti, ampak tudi prihodnosti. »Tako smo lani organizirali prvi simpozij AVA in bili nad odzivom mladih urologov iz regije prijetno presenečeni, kar nas je opogumilo, da smo ga letos organizirali ponovno.«

Srečanje je namenjeno mladim urologom in njihovim mentorjem, da s pomočjo videoposnetkov operacij spoznajo različne kirurške tehnike, od osnovnih do najnovejših, ki so bile pri nas letos izvedene prvič. Obenem pa se mladi zdravniki izurijo v pripravljanju medicinskih videov in se tako izobražujejo in počnejo še nekaj drugega, da si malo razbremenijo naporni vsakdanjik.

Kot pravi Gubina, so letošnji posnetki – na natečaj se jih je prijavilo trinajst – napredovali v primerjavi z lanskimi. »Izziv je, da spraviš štiriurno operacijo na največ 6 minut dolg posnetek, in za to potrebuješ tako medicinsko znanje kot nekaj spretnosti z videom.«

Edinstveni posegi

Brez dvoma sta na projekcijah izstopala posnetka s prikazom operativnih posegov, ki so ju v Sloveniji letos izvedli prvič. Video, ki ga je prijavila specializantka urologije Milena Taskovska, prikazuje laparoskopsko transplantacijo ledvic živega darovalca, ki so jo urologi ljubljanskega kliničnega centra izvedli junija. Do takrat so kirurgi takšne transplantacije izvajali po klasični metodi, ki pa lahko prinaša mnoge zaplete za darovalca. Zato so se v UKC odločili, da uvedejo novo metodo laparoskopske odstranitve ledvice, ki je manj invazivna in ima manj zapletov. Operacijo so izvedli s pomočjo najnovejše pridobitve – tridimenzionalnega laparoskopskega stolpa. Udeleženci srečanja so prek posnetka spoznali vse ključne postopke te zahtevne operacije ter jo skupaj s kirurgi pokomentirali.

Prav tako edinstven operativni poseg, predstavljen na simpoziju, je bil letos opravljen v izolski bolnišnici. Avtor videa Miloš Petrović je zbranim predstavil zahtevno rekonstrukcijo moškega spolnega uda zaradi karcinoma. Takšna operacija po smernicah pride v poštev, ko lokalna kemoterapija in terapija z laserjem nista uspešni. Rezultat operacije izolskih urologov je bil tako zdravstveno kot po videzu odličen, pooperativnih zapletov prav tako ni bilo, je poročal Petrović.

Trije najboljši

Strokovna žirija je tudi tokrat izbrala tri najboljše videoposnetke – tako z vidika videoprodukcije kot medicinske izobraževalne vrednosti. Drugo mesto sta si delila videa prej omenjenih operacij, prvo pa je šlo v roke specializanta urologije z UKC Ljubljana Andraža Kondže, ki je v svojem videu prikazal postopek endoskopske operacije transuretalne resekcije raka mehurja, ki velja za prvo izbiro pri vidnih rakih mehurja. Naj še omenimo, da je dolgoročni cilj simpozija AVA tudi oblikovanje sodobne knjižnice videoposnetkov uroloških operacij, ki bo omogočila enostavnejše izobraževanje mladih urologov in deljenje izkušenj v stroki.

Modernizacija v urologiji

Pomemben vir posnetkov so tudi medicinske naprave, zato so zdravniki še bolj motivirani, da težijo k temu, da bi imeli na voljo najsodobnejšo opremo. Ta prinaša koristi ne le zdravnikom, ampak predvsem bolnikom in posledično tudi zdravstveni blagajni, zato je umestno vprašanje, zakaj ljubljanski UKC kot prvi med bolnišnicami še vedno ni kupil kirurškega robota, ki bi prišel še kako prav pri operacijah raka prostate. »Pacientov z rakom prostate je vedno več, zato je razmišljanje v smeri nakupa robota brez dvoma pravo. Nenazadnje si ga naši pacienti zaslužijo, saj so njegove prednosti natančne operacije, hitro okrevanje ter skoraj nobenih stranskih učinkov,« pravi Gubina, ki se je skupaj s kolegom Simonom Hawlino že izučil za uporabo obljubljenega robota.