Katastrofalne posledice Fukušime

Pet let po eksploziji reaktorjev v jedrski elektrarni Fukušima še vedno ni natančnih odgovorov o posledicah na zdravje ljudi in kontaminaciji okolja.

Objavljeno
17. marec 2016 10.37
L. P.
L. P.
Znanstveniki in varuhi okolja pet let po jedrski nesreči v Fukušimi še ne poznajo natančnih odgovorov na vprašanja o zdravju ljudi, ki so bili izpostavljeni radioaktivnemu sevanju, ter o onesnaženosti tamkajšnjega okolja. Eden od vzrokov za nejasne odgovore je tudi skrivanje informacij družbe Tepco, lastnice elektrarne.

Kot je znano, je eksplozije reaktorjev in taljenje sredice povzročil cunami 11. marca 2011, ki je sledil silovitemu potresu. Ker je 1100 kvadratnih kilometrov okolice Fukušime še vedno preveč kontaminirane, japonska vlada sto tisoč prebivalcem ne dovoli, da bi se vrnili na domove.

S čiščenjem okolja in odstranjevanjem posledic nesreče, med katerimi je tudi črpanje vode za hlajenje staljenega radioaktivnega goriva, se vsak dan ukvarja 8000 delavcev. V posebnih rezervoarjih se namreč vsak dan nabere 400 kubičnih metrov hladilne vode. Skrb vzbuja še občasno puščanje zbiralnikov kontaminirane vode. Znanstveniki opozarjajo, da so kljub odstranjevanju radioaktivnega cezija iz hladilne vode koncentracije radioaktivnega stroncija in tritija v njej še vedno visoke, zato so občasni izpusti iz zbiralnikov zelo nevarni, predvsem zaradi morebitnega pronicanja v podtalnico in izlivanja v morje.

Znanstvena opozorila so namenjena tudi nezanesljivemu ravnanju pri odstranjevanju kontaminirane prsti v širši okolici elektrarne, in sicer v radiju 50 kilometrov. Več milijonov vreč je že napolnjenih z odstranjeno kontaminirano prstjo, toda 800 vreč je lanski tajfun Etau raznesel kilometre daleč naokoli, zato nad njimi nimajo nadzora. To pa pomeni še eno grožnjo za zdravje ljudi.

Zaradi jedrske nesreče v Fukušimi je doslej umrlo 3200 ljudi, po znanstveni študiji iz leta 2013 pa jih je umrlo domnevno še najmanj tisoč zaradi raka, ki ga povzroča radioaktivni cezij. Nasprotniki izpodbijajo napoved s trditvijo, da je ta številka prenizka, da bi jo lahko zanesljivo ločili od drugih povzročiteljev raka. Kljub temu je japonska vlada v poseben zdravstveni program zajela natančen pregled 300.000 otrok, ki so bivali v kontaminiranem območju. Raziskava je pokazala, da se je pri 110 otrocih že razvil rak ščitnice, kar je 30-krat večja obolevnost od statističnega povprečja.

Druge znanstvene študije so potrdile katastrofalne posledice na živalih, živečih v gozdovih blizu Fukušime. Proučili so 57 vrst ptic na 400 lokacijah, ki so se razlikovale po stopnji radioaktivne kontaminacije. Število in raznovrstnost ptic na najbolj prizadetih območjih sta dramatično upadla, trdijo francoski in ameriški ornitologi.

Tudi študije o vplivu jedrske nesreče na morski ekosistem potrjujejo katastrofo. Znanstveniki so odkrili kontaminacijo s cezijem v planktonu in manjših ribah kar 600 kilometrov daleč od obale, kjer so fukušimski reaktorji.