Šanghaj - Kitajska namerava med Pekingom in Šanghajem zgraditi hitro železniško povezavo, ki naj bi bila ob svojem odprtju leta 2012 najhitrejša na svetu. Na Kitajskem zasnovani vlaki, ki bodo lahko vozili s hitrostjo do 380 kilometrov na uro, bodo 1300 kilometrov dolgo pot prevozili v okrog štirih urah.
Kot je za časnik China Daily pojasnil predstavnik kitajskega ministrstva za železnice, se je gradnja omenjene železniške povezave že začela, končala pa naj bi se v štirih letih.
Po prejšnjih načrtih naj bi vlaki na tej progi vozili s hitrostjo do 350 kilometrov na uro, torej z enako hitrostjo, kot vozi sedanja generacija hitrih vlakov na Kitajskem. S to hitrostjo bi pot med omenjenima mestoma, ki jo trenutno vlaki prevozijo v 10 urah, opravili v približno petih urah.
Kitajska je pretekli mesec, kot je znano, odprla hitro železniško povezavo med Pekingom in sosednjim Tianjinom. Gre za 120-kilometrsko železniško povezavo, po kateri bodo vlaki lahko vozili s 350 kilometri na uro. Vožnja v eno smer naj bi trajala 30 minut, kar je dvakrat manj, kot je pot trajala doslej.
Šanghaj ima sicer na železniški povezavi z vlaki maglev med središčem mesta in njegovim glavnim mednarodnim letališčem vlake, ki dosegajo hitrosti več kot 430 kilometrov na uro. Vendar pa Kitajska te linije ne šteje za najhitrejši navadni vlak na svetu, saj gre pri maglevu za vlake na magnetni blazini.
Omenjena povezava med Pekingom in Šanghajem je del ambicioznega kitajskega načrta za izgradnjo več kot 12.000 kilometrov hitrih železniških povezav med glavnimi urbanimi središči.
Japonski vlaki šinkansen in Siemensovi ICE trenutno vozijo v povprečju s 300 kilometri na uro, s tem da Japonci razvijajo nov vlak, fastech 360Z, ki naj bi vozil s 360 kilometri na uro.