Na poti do umetno vzgojenih organov

Miniaturni organi že omogočajo testiranje zdravil, v prihodnosti pa bodo morda tudi zdravljenje obolelih organov.

Objavljeno
08. september 2016 17.44
shutt*mikroskop
B. K.
B. K.
Körberjevo nagrado za najvišje dosežke v evropski znanosti je letos prejel nizozemski biolog in zdravnik Hans Clevers. V hamburški mestni hiši so s 750 tisoč evri nagradili njegove raziskave neomejenega razmnoževanja odraslih izvornih celic.

Tako imenovani organoidi so miniaturni organi, ki že zdaj omogočajo testiranje zdravil, v prihodnosti pa bodo morda tudi zdravljenje obolelih organov ali celo njihovo zamenjavo.

Na spletni strani ustanove poročajo, da bo nagrajenec denarno nagrado uporabil za nadaljnji razvoj prelomne terapije, kot upajo, vse do klinične uporabe.

Raziskave zdravljenja bolezni z izvornimi celicami so dolgo omejevali moralni pomisleki, saj so najprej menili, da jih je mogoče pridobivati le iz človeških zarodkov. Že nekaj časa je znano, da se jih da pridobivati tudi na veliko manj sporne načine, v primeru poskusov tokratnega Körberjevega nagrajenca iz tankega črevesa. Tam redno nastajajo nove izvorne celice, prof. dr. Cleversa pa še posebej zanimajo signali, ki spodbujajo njihovo razmnoževanje.

Kot poročajo, je odkril in osamil receptor Lgr5, ki pri tem igra odločilno vlogo, z njegovo pomočjo pa mu je že uspelo iz ene same celice tankega črevesa vzgojiti organoide, ki v ustreznih razmerah preživijo mesece. Na njih že danes testirajo zdravila proti raku, kar lahko zelo olajša boj s to hudo boleznijo. Namesto splošne kemoterapije, ki ima pri marsikom hude stranske učinke, predvidijo sredstva, ki še zlasti dobro delujejo na pacientove obolele organe.

Danes 59-letnemu predstojniku centra princese Máxime za otroško onkologijo v Utrechtu se je leta 2013 posrečila tudi ozdravitev podedovane cistične fibroze. Ustanovo, ki podeljuje nagrado za evropske znanstvene dosežke, je ustanovil že pokojni berlinsko-hamburški podjetnik Kurt A. Körber.