Odkrili nov antibiotik

Raziskovalci z ameriške univerze Rutgers v New Jerseyju so odkrili nov antibiotik pseudouridimicin, ki učinkuje na bakterije, odporne na znane antibiotike.

Objavljeno
21. junij 2017 20.53
S. R. P.
S. R. P.
Po poročanju tiskovnih agencij so znanstveniki z ameriške univerze Rutgers v New Jerseyju odkrili nov antibiotik, učinkovit pri bakterijah, ki so odporne proti že znanim protimikrobnim zdravilom. Poimenovali so ga pseudouridimicin, s kratico PUM.

Učinkovino v njem proizvaja mikrob, ki ga najdemo v zemlji, v laboratorijskih poskusih pa je uspešno uničil več vrst bakterij in pozdravil miši, okužene s škrlatinko. O podrobnostih poročajo v najnovejši številki znanstvene revije Cell.

Kot raziskovalci pojasnjujejo v članku, novi antibiotik nevtralizira encim polimerazo, ki je nujen za življenje vsakega organizma. Med polimeraze sodi na primer tudi DNK-polimeraza. Dodajajo še, da PUM deluje drugače kot rifampicin, bakterijski antibiotik, ki se uporablja za iste encime.

Bistvena prednost novega antibiotika v primerjavi z rifampicinom je, da je zaradi načina delovanja desetkrat manj verjetno, da se bo z uporabo razvila odpornost proti zdravilu, kar je pogosto težava pri nekaterih drugih antibiotikih.

Navajajo še, da je PUM v poskusih ubil dvajset vrst bakterij, najbolj učinkovit pa je bil proti streptokoku in stafilokoku.

Glede na navedbe znanstvenikov je odkritje dokazalo, da so bakterije v zemlji še vedno najboljši vir novih antibiotikov, komentirajo avtorji. Sporočili so še, da bodo klinične poskuse s PUM lahko začeli v prihodnjih treh letih v sodelovanju z italijanskim biotehnološkim podjetjem Naicons, antibiotik pa bi bil lahko na trgu čez deset let. Z. R.