Ljubljana - Razširjenost fiksnega širokopasovnega dostopa do interneta v Sloveniji se je v letošnjem drugem četrtletju vnovič povečala. Konec četrtletja je tovrsten dostop do interneta namreč imelo že 56,1 odstotka gospodinjstev, v prvem četrtletju 53,8 odstotka, v lanskem drugem četrtletju pa 45 odstotkov gospodinjstev, je razvidno iz poročila Apeka.
Po številu priključkov je na področju fiksnega širokopasovnega dostopa vodilni tržni delež še vedno v rokah Telekoma Slovenije. Njegov delež je v drugem četrtletju letos znašal 48,2 odstotka, a se vztrajno zmanjšuje - pred letom dni je znašal 51,9 odstotka, v svojem četrtletnem poročilu o razvoju trga elektronskih komunikacij ugotavlja agencija za pošto in elektronske komunikacije (Apek).
Na drugem mestu je s 17,6-odstotnim deležem T-2, ki mu delež nenehno raste, za njim pa do petega mesta sledijo še Amis (devet odstotkov), UPC Telemach (8,1 odstotka) in Tuš Telekom (3,2 odstotka).
Med širokopasovnimi tehnologijami je sicer še vedno najbolj razširjen xDSL, saj zaseda 68,7-odstoten delež. Vendar pa se tej tehnologiji delež zmanjšuje - v lanskem drugem četrtletju je njen delež znašal 72,2 odstotka.
Na drugem mestu je s 23,4 odstotka kabelska tehnologija, ki se ji delež prav tako zmanjšuje, na tretjem mestu pa je s 7,6 odstotka optika (FTTH). Slednji se delež skokovito povečuje, saj je v prvem četrtletju letos imela še 5,5-odstoten, v drugem četrtletju lani pa 1,6-odstoten delež.
73 odstotkov uporabnikov dostopa nižje od 2 Mbit/s
Večina uporabnikov, kar 73 odstotkov, se odloča za hitrosti širokopasovnega dostopa nižje od 2 Mbit/s. Vendar pa se je konec drugega četrtletja 2008 število uporabnikov, ki se odločajo za hitrosti 10 Mbit/s in več (takih je 12 odstotkov), približalo številu tistih, ki so se odločili za hitrost 2 Mbit/s do manj kot 10 Mbit/s (takih je 15 odstotkov). Slednje je po pojasnilih Apeka posledica vedno večjega števila priključkov FTTH, rast deleža širokopasovnih priključkov s hitrostmi 10 Mbit/s in več pa je mogoče pričakovati tudi v prihodnje.
Področje mobilne telefonije je v drugem četrtletju zaznamoval med drugim prihod novega infrastrukturnega operaterja mobilne telefonije. S 1. junijem je namreč začel ponujati storitve operater T-2. Pokritost ozemlja in prebivalstva družba T-2 zaradi nezadostno izgrajenega lastnega omrežja zagotavlja na podlagi pogodbe o nacionalnem gostovanju v omrežju družbe Mobitel.
Nadgradnje UMTS omrežja
Mobitel, hčerinska družba Telekoma Slovenije, sicer svoje omrežje UMTS nadgrajuje s tehnologijama HSDPA in HSUPA, s tehnologijo HSDPA pa svoje UMTS-omrežje nadgrajuje tudi družba Simobil.
Tudi v drugem četrtletju 2008 se glede na število aktivnih uporabnikov delež družbe Mobitel znižuje, saj je v primerjavi z minulim četrtletjem padel za 1,8 odstotne točke na 62 odstotkov. Na drugem mestu je s 26,8 odstotka Simobil, ki mu delež raste. Debitel je tretji s 5,2 odstotka, a mu delež upada, Tušmobil se je povzpel na 3,4 odstotka, Izimobil ostaja pri 2,5 odstotka. Skupini mobilnih operaterjev se je v obravnavanem obdobju, kot omenjeno, priključil še T-2, ki je merjeno obdobje zaključil s tržnim deležem 0,1 odstotka.
Delež kabelske televizije še naprej upada
Na področju televizije se nadaljuje upadanje deleža kabelske televizije - v drugem četrtletju letos je dosegla 75,4-odstotni delež. Na ta račun raste delež internetne televizije (IPTV), v drugem četrtletju se je povzpel na 24,6 odstotka. Vodilni ponudnik IPTV je Telekom Slovenije (59,1 odstotka), sledijo T-2 (37 odstotkov), Amis (2,9 odstotka) in Tuš Telekom (odstotek).
Klasični PSTN se zmanjšuje
Pri fiksni telefoniji z vidika tehnologij še vedno vodi klasični PSTN, saj je v drugem četrtletju zabeležil 46,9-odstoten delež, ki pa se zmanjšuje. Največjo rast deleža beleži IP-telefonija - z 8,9 odstotka v lanskem drugem četrtletju na 19,7 odstotka v letošnjem drugem četrtletju. Pri storitvah VoIP po številu priključkov sicer še vedno vodi Telekom Slovenije (46,2-odstotni delež), sledijo T-2 (34 odstotkov), UPC Telemach (9,6 odstotka) in Amis (5,8 odstotka).