Računalniška miška slavi 40 let

9. decembra 1968 je dr. Douglas Engelbart predstavil nov način dela z računalnikom. Naprava, ki jo je uporabil, je bila podobna leseni škatli, na vrhu katere je sameval gumb, žica pa je iz nje vodila v računalnik. Video.

Objavljeno
09. december 2008 13.14
Do.P.
Do.P.
Washington - Računalniška miška, danes nepogrešljivo orodje vsakega osebnega računalnika, praznuje častitljivo obletnico. 9. decembra 1968 je vizionar dr. Douglas Engelbart na računalniški konferenci predstavil nov način dela z računalnikom. Naprava, ki jo je pri tem uporabil, je bila podobna leseni škatli, na vrhu katere je sameval gumb, žica pa je iz nje vodila v računalnik. Šlo je za napravo, ki je navdihnila razvoj priljubljene miške in zasukala računalniško evolucijo.

Tehnično gledano pa je večina novosti, ki jih je tistega dne predstavil dr. Engelbart, v uporabi še danes. Novo orodje je bilo navdih in idejna zasnova današnje računalniške miške.

 

Ob obletnici v Kaliforniji pripravljajo posebno slavje, na katerem se bodo ponovno srečali raziskovalci, ki so pred 40 leti zasnovali in izdelali priljubljeno napravo.

 

Pionirsko delo

 

Čeprav je novo napravo javnosti predstavil dr. Engelbart, jo je pravzaprav sestavil inženir Bill English. Dr. Engelbart je z njeno pomočjo demonstriral nov način rezanja, lepljenja in kopiranja delov teksta, uporabil pa jo je tudi pri prikazu uporabe računalnike mreže, s čimer je več uporabnikov lahko dostopalo do enega dokumenta.


Dr. Engelbart je sredi šestdesetih na stanfordskem raziskovalnem inštitutu zbral skupino inženirjev. Ekipa je razvijala njegovo idejo o računalniku kot nadgradnji oziroma pripomočku človekovega razuma. Računalnik je razumel kot orodje, katerega namen je predvsem povečati učinkovitost in produktivnost posameznika.

 

Kot je povedal eden od inženirjev dr. Rulifson, ki se je ekipi pridružil leta 1965, so ga privabile prav ideje dr. Engelbarta. »Razumel sem, kaj želi. Njegove ideje so me popolnoma prevzele.«

 

Leta 1968 je skupina predstavila računalniški sistem poimenovan NLS, ki je ideje dr. Engelbarta prenesel v prakso. Čeprav je bila lesena miška osrednja naprava novega sistema, pa je ta ponujal precej več. Sistem se sicer v širši javnosti nikoli ni prijel, saj je bila njegova uporaba izredno zahteva. Sistem je imel namreč kar 500 osnovnih ukazov.


Računalniška miška je danes postala nepogrešljiv del osebnih računalnikov, njen prvi klik pa je sprožil evolucijo, ki je spremenila svet. Englebartova demonstracija je navdihnila generacijo računalniških inženirjev in izumiteljev. Miška, s pomočjo katere je Engelbart premikal in spreminjal dokumente ter podatke v njih, je spremenila dotedanje videnje računalnikov. Ti so v očeh navadnega človeka iz brezosebnih gromozanskih aparatur, ki požirajo naluknjane kartice, z Englebartovih grafičnim prikazom upravljanja človeštvu postali bliže kot kdajkoli prej. Rodila se je ideja o osebnem računalniku.


Znamenita predstavitev dr. Enelbarta leta 1968: