Sydney - Avstralski znanstveniki so v odmaknjenem gorovju na jugu Avstralije odkrili greben, ki je bil pred 650 milijoni let pod vodo in bi lahko nudil nov vpogled v zgodnje oblike življenja na Zemlji. Tam bi namreč lahko našli fosile prvih primerkov primitivnih oblik življenja, pomagal pa bi tudi pri razkrivanju vzorca globalnih podnebnih sprememb.
"Pomeni pomemben korak naprej pri prikazovanju obsega podnebnih sprememb v zgodovini Zemlje in razvoju starih grebenov - vsebuje pa tudi fosile, ki lahko pripadajo najzgodnejšim primitivnim živalskim vrstam," je povedal raziskovalec Jonathan Giddings z univerze v Melbournu.
Ob tem je še dodal, da obstaja velika možnost, da bodo ti fosili in organizmi omogočili vpogled v evolucijo zgodnjih večceličnih oblik življenja. "Lahko bi nudil dokaze, da je obstajalo življenje v bolj zapletenih oblikah že veliko prej, kot smo mislili," je poudaril Giddings.
Kot je še povedala skupina znanstvenikov z univerze v Melbournu, gre za edini greben te starosti na svetu, ki razkriva tudi več o dogajanju v oceanu pred 650 milijoni let, ko je bil vzhodni del najmanjše celine še pod vodo. Najbližji v starosti so mu okoli 800 milijonov let stari grebeni v arktični Kanadi.