Sporna razprodaja slonovine

Štiri južnoafriške države so se po skoraj desetletni prepovedi odločile za razprodajo zapečatene slonovine na dražbi. Na dražbo se je že odzvalo nekaj okoljevarstvenih skupin.

Objavljeno
28. oktober 2008 13.06
Ju.A.
Ju.A.
Štiri južnoafriške države so se po skoraj desetletni prepovedi odločile za razprodajo zapečatene slonovine na dražbi. Namibija, Bostvana, Južna Afrika in Zimbabve bodo na dražbi ponudile približno 100 ton slonovine iz zalog, med kupci pa naj bi bili Kitajci in Japonci. Kot poudarjajo, naj bi denar iz prodaje na dražbi namenili projektom za zaščito slonov.

Na dražbo slonovine se je že odzvalo nekaj okoljevarstvenih skupin, ki opozarjajo, da bi lahko tovrstne dražbe spodbudile nezakonito pobijanje slonov drugod po Afriki in s tem porast črnega trga. Tovrstne pomisleke zaenkrat ne potrjuje poročilo organizacije za nadzorovanje divjih živali Traffic, ki ugotavlja, da se je trgovanje s slonovino od leta 1999 postopoma zmanjševalo.

Sekretariat Združenih narodov za mednarodno trgovino z ogroženimi vrstami (CITES), ki je pred devetimi leti predlagal sankcije za prodajo slonovine, je ob tem napovedal, da bodo spremljali prodajo slonovine na Kitajskem in Japonskem zaradi nevarnosti mešanja nezakonite slonovine s tisto iz dražbe.

Preprodaja slonovine je bila globalno prepovedana leta 1989, saj je povpraševanje po njej močno ogrozilo obstoj populacije slonov. Izjemi sta le tokratna dražba in podobna prodaja slonovine iz leta 1999.