Askorbinska kislina oziroma vitamin C je vendarle koristen v boju proti raku. Kakor ugotavlja najnovejša ameriška raziskava, so visoke količine vitamina C, ki so jih vbrizgali laboratorijskim mišim, v veliki večini primerov močno upočasnile rast tumorjev oziroma jih celo zmanjšale. Po prepričanju znanstvenikov askorbinska kislina v rakasti celici sproži zanjo uničujoč odziv.
Ideja, da bi vitamin C lahko uporabili pri zdravljenju raka, je že v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja predstavil Američan Linus Pauling, dobitnik Nobelove nagrade za kemijo leta 1954. Njegova zamisel je bila precej kontroverzna, polega tega pa je niso potrdile niti poznejše raziskave. Toda v tedanjih študijah so testne osebe vitamin C prejemale skozi usta, pri čemer nastane problem, saj lahko prebavni sistem absorbira le določeno količino vitamina.
V najnovejši raziskavi ameriških nacionalnih inštitutov za zdravje (NIH) pa so mišim velike količine askorbinske kisline vbrizgali. Pred tem so jim vsadili agresivne celice raka na jajčnikih, trebušne slinavke in možganov, poleg tega pa so jim prej oslabili imunski sistem, da so se rakaste celice lahko hitro množile. Pri 75 odstotkih miši, ki so dobile injekcije vitamina C, sta se rast in velikost tumorjev zmanjšala za približno polovico v primerjavi z mišmi brez vitaminske terapije. Poleg tega se je pri slabi tretjini miši, ki niso dobile askorbinske kisline, rak razširil v druge organe, pri »zdravljenih« miših pa ne.
Kakor je vodja študije dr. Mark Levine z inštituta za diabetes ter bolezni prebavil in ledvic v okviru NIH po telefonu povedal tiskovni agenciji Reuters, so tako potrdili, da askorbinsko kislino lahko uporabljamo kot zdravilo in da veliko obeta pri zdravljenju določenih oblik raka. Raziskovalci so prepričani, da povečane količine vitamina C - miši so ga prejele tudi po štiri promile svoje telesne teže - v telesu sprožijo nastanek vodikovega peroksida, ki napade rakaste celice. »Vodikov peroksid ubije določene rakaste celice in hkrati ne napada zdravih, a še ne vemo, zakaj,« je priznal Levine, čigar ekipa je študijo predstavila v reviji Proceedings of the National Academy of Science.
Kakor je za Reuters pojasnil dr. Mark Levine, je nedavna raziskava v Kanadi, pri kateri je sodeloval tudi sam, ugotovila, da lahko človeku vbrizgamo velike količine vitamina C brez večjih stranskih učinkov. Levine je prepričan, da se bodo prve študije na človeku lahko začele že kmalu.
Pri britanski organizaciji za raziskave rakastih obolenj Cancer Research UK pa so bolj skeptični. Kakor je britanski medijski korporaciji BBC povedala njena predstavnica dr. Alison Ross, gre sicer za spodbuden dosežek, ki pa je šele v zelo zgodnji fazi, saj so pri poskusih uporabili v laboratoriju vzgojene rakaste celice in miši. »Zdaj ni kliničnih raziskav, ki bi dokazovale, da bi bilo uživanje ali vbrizgavanje vitamina C učinkovito pri zdravljenju raka pri človeku. Nekatere študije poleg tega namigujejo, da bi visoke količine antioksidantov, kakršna je askorbinska kislina, celo zmanjšale učinkovitost radio- in kemoterapije pri zdravljenju raka,« opozarja Rossova.
Iz četrtkove tiskane izdaje Dela!