Cologna tretjič zapored prvak na 15 kilometrov

Švicarski smučarski tekač Dario Cologna je ubranil naslov olimpijskega prvaka na 15-kilometrski razdalji. Miha Šimenc 88.

16. februar 2018 10.08
OLYMPICS-2018-XCTY-M-FREE/
J. M.
J. M.

Pjongčang – Švicar Dario Cologna je zmagovalec preizkušnje v smučarskem teku na 15 kilometrov v prosti tehniki. Cologna je za dobrih 18 sekund ugnal Norvežana Simena Hegstada Krügerja, bron pa je osvojil ruski tekač Denis Spicov, ki je zaostal 23 sekund. Edini slovenski predstavnik Miha Šimenc je, s petimi minutami in 33 sekundami zaostanka, končal na 88. mestu.

Za Cologno je to že četrto olimpijsko zlato, saj je bil v Vancouvru zlat prav v tej disciplini, v Sočiju prav tako, le da je bila ta razdalja na sporedu v klasični tehniki, takrat pa je dobil še preizkušnjo v skiatlonu. 31-letni Švicar, ki trenira pod vodstvom nekdanjega trenerja Petre Majdič, Slovaka Ivana Hudača, je torej olimpijsko preizkušnjo na 15 kilometrov dobil že tretjič zapored. Krüger je naslovu v skiatlonu v Pjongčangu dodal še srebro.

Cologna je, po novem olimpijskem uspehu, po poročanju STA, dejal: »Tri zapored - ni slabo. Zelo sem vesel in ponosen. Danes sem imel perfekten dan. Ko sem na progi slišal za čase, sem vedel, da imam veliko možnost za medaljo, ko sem izvedel, da imam 20 sekund prednosti, pa sem bil prepričan, da bom zmagal.«

Veselja ni skrival niti Krüger: »To je noro. Sem sem prišel s sanjami, da osvojim eno posamično medaljo. Zdaj imam zlato in srebro po dveh tekmovanjih.«

Edini Slovenec na tekmi pa je po nastopu takole strnil svoje misli: »Na progi ni bilo užitka. Je težka. Z vetrom je tako, kot bi tekel vertikalno navzgor. Boril sem se. Do tri četrtine mi je dobro kazalo, vrtel sem se okrog 55. do 60. mesta. Priletel sem v nek zid. Padla mi je raven sladkorja v krvi. Posledica je bila izguba ravnotežja. Boril sem se sam s sabo, da pridem do cilja.«

Tekmo je končalo 116 tekmovalcev, med drugim tudi predstavnik Tonge Pita Taufatoufa, ki je bil 114. Novi olimpiijski prvak pa je nase oporozil tudi z gesto, ko je v cilju pred podelitvijo počakal zadnjeuvrščenega Mehičana Gremana Madraza