Ljubljana – Le še en teden loči prireditelje in športnike do uvodne slovesnosti zimskih olimpijskih iger v Pjongčangu, a zdaj je udaril na plano novi zaplet. Mednarodno športno razsodišče (CAS) je namreč ugotovilo, da je bila 28 ruskim športnikom storjena krivica. Ni dokazov za dopinško zlorabo, zato bi jim pri MOK morali omogočiti nastop na OI.
In zdaj, ko se je oglasilo Mednarodno športno razsodišče z besedami, da je 28 športnikov doletela neupravičena kazen? Po prvem valu veselja v Rusiji je sinoči spregovoril predsednik. »Seveda ob tej zadnji novici z naslova športnega razsodišča ne more biti drugače, kot da se veselimo, saj smo dočakali potrdilo, da večina naših športnikov ni zlorabila dopinga. Toda obenem se ne smemo prepustiti evforiji, ker je pred nami še cel kup nalog,« je v izjavi za nacionalno agencijo TASS poudaril Putin.
Eden sprva obtoženih Aleksandr Tretjakov, v Sočiju olimpijski prvak v skeletonu, je bil že navdušen nad spoznanjem, da so ga ob zaslišanju na CAS povsem drugače obravnavali kot na MOK (»Tam me sploh niso hoteli poslušati …«), ostaja pa pri odločitvi, da zlate kolajne ne bo nikomur vračal. V osrednjem komentarju dnevnika Sport Ekspress pa so med drugim zapisali: »Prav bi bilo, da nam vrnejo zastavo in himno.« Iz Olimpijskega komiteja Rusije pa so takoj po novici o 28 neupravičeno kaznovanih športnikih pisali na MOK, naj do petka, 2. februarja, omogočijo 15 olimpijcem nastop v Pjongčangu. Drugih 13 iz te skupine namreč ni več na seznamu kandidatov.
Delova infografika
Kolektivne kazni
Z njim se strinja še en pravnik, Luka Steiner, predsednik strokovnega sveta za šport vlade RS, ki opozarja na škodo, ki jo trpijo čisti in pa mladi športniki. »Vsak doping je treba izkoreniniti, ničelna toleranca je po mojem mnenju minimalni higienski standard, vendar pri tem ne smeš škodovati poštenim. Pri sistemu sankcioniranja je treba biti zelo previden, da ne zajame tudi ciljne skupine, ki ni ne kriva ne dolžna, a vseeno plačuje ceno. To ni ne pravno ne športno,« opozarja Steiner, ki je še kot direktor atletske zveze zelo pozorno spremljal ruski dopinški vihar, ki se je začel prav v atletiki. Prav tako nasprotuje generalnim sankcijam, o zmagi prava pa pravi: »Pravo je lahko v športu prisotno kot podporni, ne odločilni element. Čim manj prava in čim več športnih vrednot, to je prava pot.«
Nekdanji veslač Iztok Čop, ki se delno strinja z obema vpletenima stranema, upa, da bo ruski primer v bodoče odvračal od sistemskega dopinga. »Na države, ki so nagnjene k temu, bi morali pritisniti drugače kot zdaj, ko so kaznovani samo športniki in še kakšen grešni kozel. Tisti, ki delujejo v ozadju, se bodo tako ali drugače znotraj sistema spet postavili na noge, športniku pa ne moreš povrniti nastopa na OI, če, na primer, mesec dni po njih ugotoviš, da je bil obtožen po krivem,« pravi Čop in opozarja tudi na pomembnost ozaveščanja športnikov, da doping ni prava pot, največja grožnja za grešnike pa je zanj, da se lahko vzorci hranijo čim dlje, saj nihče ne ve, kaj bodo lahko z novimi metodami odkrili čez deset let.