Sprejetje aneksa 1 je osnova
»Minister za zdravje Aleš Šabeder, ki razume resnost položaja in se ga trudi urediti, na sestanku ni mogel zagotoviti uresničitve zahtev zdravnikov, ki obljubam ne verjamejo več,« poudarja Veternik in dodaja, da je težava v tem, da je upravni odbor ZZZS včeraj zavrnil aneks 1 k splošnemu dogovoru o obremenitvah družinskih zdravnikov, ki je osnova za odmrznitev odpovedi pogodb kranjskih družinskih zdravnikov. Maja sledi drugi krog pogajanj, »arbitraža«, zadnjo besedo pa bo imela vlada.
Tri akutne ambulante
V treh tednih so se v ZD Kranj pripravili na izredne razmere in obsedno stanje ter zagotovili eno ambulanto za akutna stanja, ki bo odprta ves dan za vse paciente, drugo, ki bo obratovala ob konici dneva (med 9. in 17. uro), in tretjo, ki bo skrbela predvsem za papirje in administracijo, vanjo pa pacienti načeloma ne bodo imeli vstopa. »Ko bo zdravnik na dopustu, bo njegova ambulanta zaprta, nadomeščanj ne bo. Poleg dveh novih neplačljivih ambulant za akutna stanja bosta normalno obratovali tudi obe dosedanji urgentni ekipi,« pojasnjuje Jože Veternik in opominja, da bodo poleti tudi zdravniki, ki odpovedi niso vložili, na dopustu in bo obremenitev še večja.
Kronični bolniki bodo čakali dlje
Po besedah Lilijane Gantar Žura »nihče od naših zdravnikov nima odprtega s. p. in jih velika večina ne namerava iti v zasebno zdravstvo, želijo si ostati pri nas, toda ob ustreznih razmerah za delo«. Kdo bo v novih okoliščinah potegnil najkrajšo? »Pacienti z akutnimi stanji bodo oskrbljeni, dlje pa bodo čakali kronični bolniki v nenujnih primerih,« je poudarila direktorica. Obregnila se je še ob poslance državnega zbora: »Čeprav so jih izvolili volivci, jim ne stojijo ob strani in se obnašajo, kot da jim je povsem vseeno za 50.000 gorenjskih volivcev, ki lahko ostanejo brez zdravnika. Seja odbora za zdravstvo je potrdila, da veliko poslancev sploh ne ve, v čem je težava in kako se je lotiti.«