Dober izbor

Po obdobju Jean-Clauda Junckerja bo Ursula von der Leyen kot nekakšno poosebljenje resnosti.

Objavljeno
03. julij 2019 08.51
Posodobljeno
03. julij 2019 08.56
KARIKATURA: Marko Hočevar
Po velikih zapletih, ki so v zadnjih dneh spremljali kadrovanje v EU, je bil razplet vrha kot olajšanje. Na koncu je 28 voditeljev različnih političnih barv le našlo rešitev. Kljub temu bo potrjevanje predlagane kandidatke za vodilni položaj, to je vodenje evropske komisije, spremljal zapleten proces, saj potrditev v evropskem parlamentu ni samoumevna. Krščanska demokratka in ministrica za obrambo Ursula von der Leyen v Nemčiji nima podpore niti pri sovladajočih socialdemokratih.

Kljub temu je v nemški vladi preizkušena političarka dober izbor. V domači politiki ima sicer nekaj težav in razmere v nemški vojski so daleč od optimalnih, a političarka iz najožjega kroga nemške kanclerke Angele Merkel je zelo proevropska in verodostojna. Po obdobju Jean-Clauda Junckerja, ki je s svojim ravnanjem prepogosto deloval kot magnet za kritike, bo kot nekakšno poosebljenje resnosti. Za Slovenijo, ki ni zadovoljna z Junckerjem, je izbira dobra.

Tudi pri izbranih za druge funkcije se lahko odkrije kakšen madež in ugotovi, da so bili izbrani na podlagi zakulisnih političnih kupčij. Francozinja Christine Lagarde je iz časov bitke s finančno in dolžniško krizo stara znanka Bruslja. Na položaju v ECB v Frankfurtu je že tako zapovedana politična neodvisnost in podleganja željam evropskega juga ni pričakovati. Charles Michel sicer ni težkokategornik, a kot Belgijec ima dovolj izkušenj za kovanje kompromisov v evropskem svetu.

Glede prihodnjega zunanjepolitičnega predstavnika se spet potrjuje pravilo, da državne članice na tej funkciji ne želijo politikov, ki bi ogrožali njihov primat. Razplet bruseljskega kadrovskega pokra bo sprožil še druge procese, kot je iskanje komisarjev. Pred Slovenijo je zapletena naloga, saj bodo stranke morale imeti pred očmi ne le svoje ozke interese, ampak tudi logiko prihodnje predsednice evropske komisije. Od tega bo odvisno, kako se bo stvari iztekle.

Pri kadrovanju na najvišji ravni v EU je bil Slovenija do zdaj bolj ali manj neopazna. V komisarski bitki si po polomiji izpred petih let ne more privoščiti še ene blamaže.