Edinstveno okolje za hitro inoviranje
AV Living Lab je bil leta 2017 ustanovljen za izvajanje testiranja in razvoj mobilnosti prihodnosti. Podjetja namreč za hitro inoviranje potrebujejo okolje, kjer bodo lahko testirala najnovejše rešitve. Tako je solastnik podjetja poleg družbe BTC še AMZS, ki ima ekosistem za testiranje na Vranskem. BTC City Ljubljana pa je, kot pravi direktor AV Living Laba Daniel Avdagič, edinstven ekosistem in živo okolje z 21 milijoni obiskov in 12 milijoni vozil na leto, 11 kilometri cest ter 450 trgovinami in poslovalnicami.
Kot še pojasnjuje direktor podjetja Avdagič, je njihov cilj transformacija mobilnosti v prihodnosti, med drugim bodo iskali odgovore na vprašanje, kaj bomo počeli, ko nam ne bo treba držati volana. AV Living Lab je v Slovenijo pripeljal prvo samovozeče vozilo Navya in samovozeči električni letalnik (dron) eHang. Med referencami so vzpostavitev Toyotinega car sharinga DriveMe in projekti za družbe Daimler, Hella in Magna.
Nova delovna mesta
Tehnološke disrupcije ustvarjajo nova delovna mesta, ki si jih pred desetletjem ali dvema sploh še nismo predstavljali. To velja tudi za mobilnost, na katero, kot kažejo podatki Svetovnega gospodarskega foruma, poleg rasti srednjega razreda na rastočih trgih vplivajo še spremenjena narava dela, klimatske spremembe, avtomatizacija vožnje in novi energenti. Tako bomo v prihodnje imeli mobilnostne koordinatorje, ki bodo uvajali ukrepe trajnostne mobilnosti v podjetjih.
»Podjetja se pogosto ne zavedajo disrupcij zunaj svoje dejavnosti. To velja tudi za mobilnost, saj so vanjo prek službenih poti, voznih parkov, logističnih procesov ali ne nazadnje kupcev in obiskovalcev vpeta vsa podjetja. V AV Living Labu zato povezujemo različne industrije, ustvarjamo nove priložnosti na področju mobilnosti in, tudi z dogodki, kot je City as a Lab: Mobilnost 2020, širimo znanje o mobilnosti,« pa dodaja Blaž Vukelić iz AV Living Laba, ki vodi pripravo mobilnostnih načrtov.
Medijska hiša Delo letos z družbo AV Living Lab združuje moči v trimesečno kampanjo City as a Lab: Mobilnost 2020, ki jo bomo sklenili z istoimensko mednarodno konferenco 9. in 10. junija v Kristalni plači v Ljubljani. Konferenca vam bo omogočila vpogled v trende na področju mobilnosti in vas povezala z najpomembnejšimi deležniki v Sloveniji in tujini.
Zaradi ekskluzivnosti dogodka je na voljo le 20 osnovnih vstopnic.
Za prijave in program obiščite https://caal2020.com
Zaradi ekskluzivnosti dogodka je na voljo le 20 osnovnih vstopnic.
Za prijave in program obiščite https://caal2020.com
Mobilnostni načrti za podjetja
V Sloveniji za osebno mobilnost porabimo kar šestino družinskega proračuna, kar je največ v Evropi. Zato se je država odločila, da prek Eko sklada finančno podpre (subvencionira) pripravo mobilnostih načrtov do višine 50 odstotkov. Tak dokument za podjetje pripravijo mobilnostni strokovnjaki, v njem pa opišejo trenutno mobilnost zaposlenih in/ali obiskovalcev, uporabnikov oziroma kupcev ter predvidijo ukrepe za spremembo vedenja.
Z mobilnostnim načrtom lahko podjetja predvidijo vrsto ukrepov, denimo prek mobilnostnega koordinatorja, z omogočanjem fleksibilnega delovnega časa in prihoda na delo zunaj konic, spodbujanjem hoje, kolesarjenja in uporabe javnega prevoza, z nakupom službenih koles, šolo varne vožnje, gradnjo polnilnic in spodbujanjem skupnih voženj. Cilj so spreminjanje potovalnih navad zaposlenih in obiskovalcev, izboljšanje mobilnosti in promocija trajnostnih oblik mobilnosti.