A to ni vse. Kitajska je največja proizvajalka plastike na svetu, skoraj 30 odstotkov plastičnih izdelkov naredijo tam, zdaj pa se je kot prva država odločila, da bo prepovedala tudi proizvodnjo plastičnih izdelkov za enkratno uporabo: tankih vrečk, pribora, krožnikov in posodic za hrano, pa tudi plastičnih vatiranih paličic.
ZDA povečujejo proizvodnjo
Čeprav je več kot sto držav uvedlo bodisi prepovedi bodisi davke na plastične vrečke, se bo proizvodnja plastike do leta 2040 predvidoma podvojila, za to pa bodo porabili petino nafte. Tudi zato, ker petrokemična in naftna podjetja, kot so ExxonMobil, Shell in Saudi Aramco, zelo veliko vlagajo v proizvodnjo plastike, samo v ZDA dvesto milijard dolarjev od leta 2010.
Tako naj bi se zavarovali za primer, da bi povpraševanje po nafti in plinu zaradi podnebnih sprememb upadlo. Poznavalci opozarjajo tudi na povezavo z eksplozijo pridobivanja zemeljskega plina s hidravličnim lomljenjem v ZDA. Pri tem poleg metana izhaja tudi etan, ki je ena od surovin za proizvodnjo plastike. Cene plina so zaradi presežka zelo nizke, podjetja, ki so vložila v fracking, so zato v težavah. Proizvodnja plastike je tako lahko enaka subvenciji.