Na izredni seji DZ delno podprli podnebne zahteve mladih

Večina sklepov, ki so jih predstavili Mladi za podnebno pravičnost, je bila sprejetih, pri najpomembnejšem sklepu pa so poslanci »pogoreli«.

Objavljeno
09. april 2019 21.26
Posodobljeno
10. april 2019 12.28
Danes je v Državnem zboru potekala nujna seja Odbora za infrastrukturo, okolje in prostor, ki so se je na pobudo poslanske skupine Levica udeležili tudi predstavniki iniciative Mladi za podnebno pravičnost. FOTO: Uroš Hočevar/Delo
Danes je v Državnem zboru potekala nujna seja Odbora za infrastrukturo, okolje in prostor, ki so se je na pobudo poslanske skupine Levica udeležili tudi predstavniki iniciative Mladi za podnebno pravičnost. S tem so po podnebnem protestu navezali tudi prvi resnejši stik s političnimi odločevalci, ki so razpravljali o konkretnih ukrepih za boljši jutri. 

Luka Mesec, koordinator stranke Levica, ki je na pobudo mladih sklicala današnjo sejo, je uvodoma poudaril, da se pogovor o potrebnih podnebnih spremembah v Sloveniji ponavlja, vendar se večinoma zaključi z izgovorom, da »je Slovenija majhna država in podnebne spremembe niso odvisne od nje, ampak od velikih«. Temu je sicer koordinator Levice pritrdil, vendar je poudaril, da je Slovenija enakopravna članica EU in ima enakopraven glas v Evropskem svetu, kjer »sprejemajo najpomembnejše odločitve o usmeritvah in politikah EU«.



Odbor za infrastrukturo je zahteve mladih delno podprl, predloge, ki so po njihovem mnenju najpomembnejši, pa so zavrnili. Termoelektrarni Šoštanj tako niso določili jasne časovnice zaprtja, saj so z besedami mladih zopet prevladali kratkoročni partikularni interesi in ne prihodnost mladih generacij. Kljub današnji zavrnitvi sklepa bodo predstavniki okoljevarstvene iniciative še naprej spremljali dejavnosti odločevalcev ter s terenskim delom in kampanjami nadaljevali z osveščanjem prebivalstva. 

»Prepričani smo, da je stopnja zavesti o nujnosti takojšnjega odziva na planetarno okoljsko krizo povsem nesorazmerna z resnostjo katastrofe, ki se nam bliža v primeru našega ne-ukrepanja,« so zapisali v poročilu z nujne seje ter dodali: »Ukrepi, ki smo jih predstavili ob podnebnem štrajku, so uresničljivi tukaj in zdaj - pomenijo pa šele začetek prehoda celotnega socio-ekonomskega sistema v človeku in okolju bolj prijazno družbo.​«​


 

Čas za konkretne ukrepe se izteka


​Marko Maver, državni sekretar na ministrstvu za okolje, se je strinjal, da se čas za pravočasno sprejetje ukrepov izteka. Spomnil je, da danes zastavljeni cilji ne zadostujejo temu, kar nam sporočajo izsledki znanosti. Bojan Kumer, državni sekretar za ministrstvu za infrastrukturo, pa je zagotovil, da Slovenija dela vse, da bi dosegla zastavljene cilje tako na področju rabe obnovljivih virov in zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov, kot tudi za povečanje energetske učinkovitosti. 

»Iz odzivov večine poslancev je jasno, da se vsaj do neke mere zavedajo nujnosti ukrepanja, da pa si namesto naglaševanja, prevpraševanja in odpravljanja samih problemov raje izmišljujejo nemogoče rešitve, ki bi ohranjale trenutno raven potrošnje,« so zapisali predstavniki gibanja v sporočilu za javnost ter poudarili, da »je prišel skrajni čas za drugačen, bolj trajnosten in vzdržen način življenja, ne pa za kampanjske ukrepe, ki naj bi odpravljali največje ekscese sodobne proizvodnje in potrošnje. Ni neomejene rasti na omejenem planetu.«

image
Predstavnikom gibanja za podnebno pravičnost so se na današnji seji pridružili tudi predstavniki okoljevarstvenih organizacij Fokus, Greenpeace in Umanotera, predstavnik kampanje Rešimo Muro ter predstavnik študentskega društva Iskra. FOTO: Uroš Hočevar/Delo

 

Zavrnili dodatne predloge mladih


Poleg zavrnitve sklepa o zaprtju Termoelektrarne Šoštanj so člani odbora zavrnili tudi predlagani sklep, naj vlada do konca leta 2030 pripravi načrt za zaprtje Premogovnika Velenje.

​Prav tako so glasovali proti vsem trem sklepom, ki so jih predstavniki okoljevarstvene iniciative dodali tik pred sejo. S prvim predlogom so zahtevali, naj vlada iz predlagane novele energetskega načrta umakne člen o statističnem prenosu energije, po katerem bi Slovenija lahko v tujini kupljeno energijo iz obnovljivih virov prikazovala kot proizvedeno doma. Drugi je pozival k zaščiti pred gradnjo hidroelektrarn ter k razveljavitvi uredbe o energetskem izkoriščanju reke Mure, tretji pa k ustanovitvi upravljalca sistema javnega potniškega prometa, ki ga je vlada v preteklosti že predvidela v eni izmed novel Zakona o cestnem prometu. 

Predstavnikom gibanja za podnebno pravičnost so se na današnji seji pridružili tudi predstavniki okoljevarstvenih organizacij Focus, Greenpeace in Umanotera, predstavnik kampanje Rešimo Muro ter predstavnik študentskega društva Iskra.