Kot so sporočili z ministrstva, se je okoljski minister danes seznanil z odločbo Inšpektorata RS za okolje in prostor glede Kemisa. Na ministrstvu se zavedajo, da bo s prenehanjem delovanja Kemisa nastala težava predvsem pri neodvozu nevarnih odpadkov. Dodali so še, da odpadke lahko prevzamejo zbiralci in predelovalci odpadkov, ki imajo za določeno vrsto odpadka za to ustrezno potrdilo za zbiranje ali okoljevarstveno dovoljenje za predelavo. Seznam vseh zbiralcev in predelovalcev je objavljen na spletni strani agencije RS za okolje (ARSO).
Preberite tudi: Kemis obnavljal na črno, objekte mora odstraniti
Gradbena inšpekcija je v odločbi, ki jo je Kemis prejel v sredo, odločila, da so objekti, ki jih je družba gradila v sklopu sanacije po požaru maja 2017, nelegalna gradnja. Družba mora tako do 30. junija prihodnje leto vse nelegalno zgrajene objekte odstraniti ter takoj prenehati z opravljanjem dejavnosti na zemljišču, kjer stojijo.
Iz Kemisa so že sporočili, da se bodo v 15 dneh odločili glede morebitne pritožbe. Kljub bsemu pa so z včerajšnjim dnem prenehali dovažati odpadke svojih poslovnih partnerjev na lokacijo na Vrhniko. Predstavniki Kemisa so poudarili, da je celoten postopek sanacije in gradnje objektov v okviru sanacije potekal pod neprestanim nadzorom inšpekcijskih služb ministrstva za okolje in prostor. »Inšpekcijske službe v okvirih stalnega nadzora niso odkrile nikakršnih kršitev zakonodaje, zato je nadvse nenavadno, da lahko isti organ skoraj dve leti po začetku sanacije sprejme in odloča z diametralno nasprotnim rezultatom svojega kontinuiranega nadzora,« so zapisali v izjavi za javnost.