Nova Zelandija z novim zakonom do ničelnih izpustov ogljika 

»Nova Zelandija je spet na pravi strani zgodovine,«​ je ob sprejetju zakona dejala premierka Jacinda Ardern​.

Objavljeno
07. november 2019 12.28
Posodobljeno
07. november 2019 13.58
Novozelandci bi svojo čudovito naravo radi ohranili za zanamce. FOTO: NZ Turism
J. B. P.
J. B. P.
Novozelandski parlament je danes sprejel zakon, s katerim naj bi v boju proti podnebnim spremembam v državi do leta 2050 povsem odpravili izpuste ogljikovega dioksida v ozračje, za četrtino do polovico pa naj bi zmanjšali tudi izpuste metana zaradi živinoreje, poroča The Guardian

S 199 glasovi za ter enim proti so zakon sprejeli v popoldanskih urah po lokalnem času. »Vodilni v svetu smo bili že ​na področju jedrske razorožitve in glasovanja žensk. Zdaj spet vodimo,«​ je poudaril James Shaw, minister, odgovoren za reševanje podnebnih sprememb. Premierka Jacinda Ardern​ je sprejetje zakona pospremila z besedami, da je Nova Zelandija spet na pravi strani zgodovine. »Povsem verjamem in bom tudi v prihodnje stala za trditvijo, da so podnebne spremembe največji izziv našega naša,«​ je pojasnila ter dodala, da je nadvse ponosna nad odločitvijo parlamenta. 

 

Poleg novosprejetega protiogljičnega zakona so ustanovili tudi komisijo za podnebne spremembe, ki naj bi odločevalcem pomagala pri sprejemanju nadaljnjih odločitev. Prav tako naj bi oblikovali osnutek proračuna prihodnjih vlad, ki bo upošteval stroške ublažitve posledic implementacije zakona. Zakonodaja med drugim določa, da mora država v roku štiridesetih let z izjemo metana povsem odpraviti emisije toplogrednih plinov. 

image
AFP Novozelandska premierka Jacinda Ardern si prizadeva za brezogljično Novo Zelandijo do leta 2050. FOTO: Lillian Suwanrumpha/AFP

 

Okolje v ospredju v italijanskih šolah


Za nekoliko drugačno obliko boja proti podnebnim spremembam so se pred kratkim odločili v Italiji. Kot poroča CNN, bodo namreč od prihodnjega šolskega leta v vseh osnovnih in srednjih šolah uvedli obvezni pouk o podnebnih spremembah in trajnostnem razvoju.

Italija bo prva država na svetu s takšnim obveznim šolskim programom. Vse javne šole bodo namreč okrog triintrideset šolskih ur namenile tej tematiki. Poleg tega bodo trajnostni razvoj vključili tudi v vsebine nekaterih tradicionalnih predmetov, kot so zemljepis, matematika in fizika. Šolski minister Lorenzo Fioramonti pravi, da hoče, da postane italijanski šolski sistem prvi v svetu, ki bo povsod postavljal v ospredje okolje in družbo.