Zapletlo se je zaradi razlage 7. člena interventnega zakona, ki sta jo leto in pol po uveljavitvi zakona sprejeli ministrstvi za zdravje in finance. Po njuni razlagi bi bolnišnice lahko sredstva porabile le za obveznosti, ki so zapadle v plačilo 30. novembra 2017, ko so bolnišnice dobile sredstva, čeprav v zakonu rok ni bil določen. Bolnišnice, ki so denar porabile za obveznosti, ki so zapadle po tem datumu, morajo denar vrniti.
Preberite še:
Država naj bi jih rešila iz izgub, ne pahnila vanje
Razlaga ministrstva udarila bolnišnice
Če bo vlada sledila svoji službi, bolnišnice v tožbe
Država naj bi jih rešila iz izgub, ne pahnila vanje
Razlaga ministrstva udarila bolnišnice
Če bo vlada sledila svoji službi, bolnišnice v tožbe
Služba vlade za zakonodajo je pritrdila ministrstvoma, zato včerajšnja odločitev vlade ni veliko presenečenje, meni direktor SB Slovenj Gradec Janez Lavre: »To je bilo pričakovati, nisem pa verjel, da so tako neumni.« Po sklepu sveta zavoda bo slovenjgraška bolnišnica uporabila vsa pravna sredstva, da bodo 595.251 evrov dobili nazaj. Tak sklep ima tudi celjska bolnišnica, ki mora vrniti največ, 924.087 evrov. Čeprav odločbe vlade vse bolnišnice še niso prejele, pa so že prejele račune za vračilo denarja z novembrskim datumom.
O vsem tem bodo morda razpravljali še poslanci. Na pobudo Janje Sluga so poslanci SMC danes vložili zahtevo za avtentično razlago 7. člena zakona, jutri naj bi vložili še zahtevo za sklic nujne seje odbora za zdravstvo.