Slovenski analitiki si niso edini v razmišljanjih o morebitnem uravnovešanju diplomatske tehtnice, na zunanjem ministrstvu so dejali le, da gre za potrditev »tesnih prijateljskih, partnerskih in zavezniških odnosov med Slovenijo in ZDA«. Kaj vse bo vsebovalo »utrjevanje rednega dialoga med državama« na eni najvišjih ravni v zadnjih letih, tako ostaja skrito v diplomatskem leporečju. Morda željo ministrstva po tesnejših odnosih kažejo besede o »proučitvi možnosti za njihovo nadaljnje poglabljanje«.
Slovenija je bila dolgo država, ki so jo ZDA vedno povprašale za mnenje o dogajanju na Balkanu, o tem bodo gotovo govorili tudi na srečanju med Cerarjem in svetovalcem ameriškega predsednika za nacionalno varnost Johnom Boltonom. To bo potekalo pred pogovorom s Pompeom. Slovenska diplomacija že ves čas aktivno podpira vključevanje držav Zahodnega Balkana v evroatlantske povezave, saj to vidi kot zagotavljanje stabilnosti in varnosti v regiji.
Po neuspehu s prvo damo »odkritje« demokratske senatorke
Na zunanjem ministrstvu so dolgo upali, da bo prihod prve dame slovenskega rodu pomenil tesnejši stik z Belo hišo, a jim tega nikoli ni uspelo vzpostaviti. Kar naj bi pripomoglo k predčasni zamenjavi veleposlanika v Washingtonu, toda tudi naslednik pri tem ni dosti uspešnejši.
Tako so zdaj »odkrili« demokratsko senatorko Amy Klobuchar, ki je po očetu slovenskih korenin, navdušenje nad njo pa se je iz Mladike razširilo tudi v slovenske medije. Senatorica je že od leta 2006, večje zanimanje zanjo pa morda sproža tudi njeno spogledovanje s predsedniško kandidaturo leta 2020. Cerar se bo jutri z njo predvidoma sestal na delovnem kosilu, preostali del programa ministra so včeraj »še usklajevali«.