Devetošolci pred življensko odločitvijo

Danes in jutri na srednjih šolah po vsej Sloveniji potekajo informativni dnevi.

Objavljeno
14. februar 2020 14.02
Posodobljeno
14. februar 2020 15.39
Srednje šole po vsej Sloveniji so danes in jutri bodočim dijakom odprle svoja vrata.
FOTO: Uroš Hočevar/Delo
Mnogi se informativnih dni udeležijo že v osmem razredu, nato pa ponovno v devetem, ko so v glavnem že odločeni, kam se bodo vpisali. Na prvem informativnem roku ob devetih zjutraj večinoma obiščejo tisto srednjo šolo, za katero so se že skoraj odločili. Vendar pa večina najstnikov, s katerimi smo govorili, ni znala povedati, na podlagi katerih kriterijev so se odločili za neko srednjo šolo. Med poglavitnimi dejavniki izpostavljajo predvsem vzdušje na šoli, povezave z javnim prevozom in specifične programe, ki jih šole izvajajo, vendar tudi sloves, ki ga ustanova uživa, se jim ni zdel nepomemben. 

image
Na bežigrajski gimnaziji je med informativnimi dnevi gneča. FOTO: Uroš Hočevar/Delo


Večina bodočih fazanov je informativne dneve Gimnazije Bežigrad obiskalo skupaj s starši, kar pa se nekaterim njihovim vrstnikom zdi smešno. Med njimi je Armand Žakelj Kladnik, ki je na informativni dan prišel zbirat vtise skupaj s prijateljem. Poleg bežigrajske gimnazije bo obiskal še informativne dneve na Ledini in Gimnaziji Jožeta Plečnika. Spraševati ne namerava ničesar. »Samo sedel bom tam in poslušal. Zanima me predvsem, kakšni ljudje hodijo na te šole. Na podlagi tega bom ugotovil, katera šola je primerna zame.« Pomembno se mu zdi zgolj vzdušje na šoli, šolski program ga niti malo ne zanima. 

image
Sproščeno vzdušje na Gimnaziji Bežigrad. FOTO: Uroš Hočevar/Delo


Njegov vrstnik Maj Vidmar bo šel pogledat še kam drugam, vendar je za bežigrajsko gimnazijo že »bolj ali manj odločen«. »Zanimajo me sistem ocenjevanja in priprave na maturo«, je povedal Maj, a če vseh informacij na informativnem dnevu ne bo dobil, ne namerava postavljati vprašanj. Gimnazijo je obiskal skupaj s starši, »ker je pot do gimnazije dolga«, pojasni. »Gotovo mi bodo svetovali, a na katero gimnazijo se bom vpisal, se bom odločil sam.«

image
Gimnazije vzdušje ustvarajajo tudi z grafiti. FOTO: Uroš Hočevar/Delo


Mnenje staršev ne bo imelo večjega vpliva niti na odločitev Bora Dekleve in Nevana Vimosa Kocbeka, kajti zdi se jima, da starši otrokom zmeraj svetujejo gimnazije, ki so jih obiskovali sami. Nevan je informativne dneve obiskal že prejšnje leto, tedaj ga je s programom mednarodne mature najbolj prepričala Gimnazija Bežigrad. Bor se je že pozanimal pri dijakih in izvedel, da je mednarodni program lažji, vendar ni povsem prepričan, ali je to pozitivno ali ne. Skrbi ju, kako je s prepisi, če bi se izkazalo, da sta izbrala napačno. 

image
Osnovnošolce ne vabijo le gimnazije, temveč tudi poklicne šole. FOTO: Uroš Hočevar/Delo


Pester program predstavlja Srednja poklicna in strokovna šola Bežigrad, ki v 39 oddelkih in 16 skupinah dijake izobražuje za 14 tehniških poklicev. Bodoči dijaki so si lahko ogledali, denimo, avtoličarsko delavnico ali mehatronsko delavnico, profesorji in starejši dijaki pa so jim med drugim predstavljali avtomobil, ki so ga s skupnimi močmi predelali v električnega, in elektronski dvokolesnik, ki so ga sestavili sami. 

image
Vozilo na električni pogon so dijaki s pomočjo učiteljev predelali sami. FOTO: Uroš Hočevar/Delo


Tadej Pirc se je za obisk informativnega dne odločil, čeprav je šele v osmem razredu. Zanimata ga predvsem avtoličarstvo in kleparstvo. Da se bo prihodnje leto vpisal na to šolo, je vedel že prej, informativni dan pa je njegovo odločitev le še utrdil. »Zanimivi se mi zdita barvanje avtomobilov in odpravljanje problemov.« Na informativni dan so ga pospremili starši, saj ga, kot pojasnijo, »nekdo mora peljat«.

Odločen je tudi osnovnošolec Vid Novak. »Ati je avtokaroserist, jaz bom pač nadaljeval njegovo delo,« pravi Vid, ki se ne namerava udeležiti informativnih dni na nobeni drugi srednji šoli. 

image
Lakiranje avtomobilov poteka v posebni komori. FOTO: Uroš Hočevar/Delo


»Šel bom pogledat tudi program mehatronike na Litostrojski, tam bi mi bilo lažje zaradi železniških povezav,« pravi Luka Dolinšek, ki je trdno odločen za mehatroniko. Gimnazije ga ne zanimajo, pravi. Čeprav je prišel brez spremstva staršev, ga ti pri odločitvi podpirajo. »Če me nekaj veseli, so s tem zadovoljni tudi oni,« pravi Luka, ki pa prizna, da edini faktor pri odločitvi ni bilo zanimanje, temveč tudi bodoče službe. 

image
Delo v delavnicah se mnogim zdi privlačenješe od dolgoletnega študija, tudi zaradi obljub služb. FOTO: Uroš Hočevar/Delo


Večini dijakov na poklicni šoli za te res ni treba skrbeti. Že na informativne dneve so jih z možnostmi plačanih praks in kadrovskih štipendij prišli snubit predstavniki dveh svetovnih avtomobilskih podjetij.