(Pre)kratek rok razprave o zakonu
Predloge novel zakona o medijih, zakona o RTVS in zakona o STA je v četrtek v javno obravnavo vložilo Ministrstvo za kulturo. Težavo predstavlja rok, do katerega lahko zainteresirana javnost poda predloge in pripombe, ta je nastavljen do 15. julija. Presenetljivo kratek rok razprave je bil nepričakovan tudi za koalicijske partnerje, katerim je pristojni minister že Vasko Simoniti predstavil predloge.
PREBERITE TUDI
Danijel Krivec, vodja poslancev SDS je danes povedal, da težko komentira predloge zakona, saj se bo še marsikaj spremenilo. Predvsem upa na konstruktivne pripombe, ki bodo osnovni zakon dopolnile. Ni še jasno ali bo zakon nadaljeval svojo pot, saj je pravkar v usklajevanju med ministri.
Presenečeni v koaliciji
Vodja poslancev SMC Janja Sluga pa izpostavlja, da so bili z zakonom seznanjeni prejšnji teden, ministrovo predstavitev pa niso razumeli, kot dovolj primerno, da bi zakon dejansko šel v javno razpravo. Sluga pravi, da imajo kar nekaj pripomb in zato tudi pričakuje nadaljnja usklajevanja.
Pomanjkanje usklajenosti poudarja tudi poslanec NSi Jožef Horvat, ki pravi, da nobeden od treh predlaganih medijskih zakonov ni koalicijsko usklajen. »Edina aktivnost, ki smo jo imeli glede tega, je bila, da smo sprejeli ministra z njegovimi sodelavci, ki nam je v grobih gabaritih predstavil vse te zakone,« je za STA povedal Horvat in dodal, da podpira ohranjanje javnega medija.
Pričakovano nasprotovanje tudi v opoziciji
Na težnje po prevzemanju medijev opozarja tudi koordinator Levice Luka Mesec, ki pravi, da se trenutna vlada namesto z novim valom okužb, ukvarja z povečevanjem medijskega nadzora.
Kritično noto izraža tudi SD in SAB, kjer so tako kot koalicijske stranke presenečeni nad izredno kratkim rokom javne razprave. Med drugim opozarjajo na podcenjevanje mnenj stroke in pa namere po razgradnji javnega servisa. Vodja poslancev pri SAB Maša Kociper je dodala še, da Slovenija vse bolj koraka po poti Poljske, Madžarske in Srbije, kjer se javne servise povsem deskreditira.