Delavcem v agencijah bo pripadala minimalna plača tudi v času čakanja, študentom, ki bodo opravljali študentsko delo, bodo povrnjeni stroški za delo in malico. Čeprav velja ureditev porodniškega dopusta in nadomestila zanj v Sloveniji med najbolj velikodušnimi v EU, se zdi koaliciji prioriteta, da to še izboljša, s porodniško za vse državljanke ne glede na njihov status. Družinsko politiko bi sicer ločili od socialne, a ni kakih idej o univerzalnem otroškem dodatku, bi pa ministrica izvzela otroške dodatke iz izračuna denarne socialne pomoči.
»Pripraviti moramo strategijo ekonomskih migracij in tako izboljšati razmerje med delavci in upokojenci. Postati moramo privlačnejši za ekonomske migrante,« je ena od napovedi Ksenije Klampfer.
Med drugim bodo dvignili denarno socialno pomoč, minimalno plačo, iz katere bodo izključili dodatke, razširili krog upravičencev do varstvenega dodatka, minimalno pokojnino za polno dobo, vdovske pokojnine, odmerni odstotek, seniorske olajšave. Zlasti poslance SDS je zanimalo, koliko bodo vsi ti bonbončki, kot so se izrazili, stali in kako bo vlada zagotovila finančna sredstva za posamezni napovedan ukrep, a konkretnega odgovora niso dočakali, je pa Ksenija Klampfer dejala, da se ob gospodarski rasti polni tudi proračun, da bodo dvigi postopni v skladu z javnofinančnimi zmožnostmi ter socialnim konsenzom, da pa ta resor pokriva najbolj občutljiva družbena področja, zato mora biti na vrhu prioritet.
Prioritete:
- odprava prekarnosti
- dvig minimalne plače za 4,5 odstotka na leto
- dvig minimalne pokojnine nad prag revščine in odmernega odstotka za polno dobo na 63 odstotke
»Ni prav, da se ljudi sili, da sprejmejo vsako delo,« se je strinjala z Levico, ki je zadovoljna tudi zaradi napovedi zvišanja minimalne plače za 4,5 odstotka na leto. Dejstvo, da sta z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom, ki je v preteklosti nasprotoval tudi manjšim dvigom minimalne plače, pa Klampferjeva vidi kot prednost.