»Tu smo, ker ne vemo, kaj bi praznovali«

Alternativne proslave ob dnevu državnosti na Prešernovem trgu in pohoda po njej se je po prvih ocenah udeležilo med 5500 in 6000 ljudi.

Objavljeno
24. junij 2020 18.30
Posodobljeno
24. junij 2020 22.33
Udeleženci alternativne proslave so napolnili Prešernov trg. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Borut Tavčar, Katja Miklavčič
Borut Tavčar, Katja Miklavčič
Na predvečer dneva državnosti se je poleg uradne proslave (z začetkom ob 21. uri na Kongresnem trgu) odvijala tudi alternativna proslava, ki jo v znak nasprotovanja aktualni vladi premierja Janeza Janše organiziral Aktiv delavk in delavcev v kulturi. 

Pobudniki alternativne proslave na Prešernove trgu so pred današnjim dogodkom »odločevalce in druge v poveljevalni verigi« nagovorili, »da po nepotrebnem ne izvajajo represije nad kulturnim bojkotom, ki z ničimer ne ogroža uradne proslave in si z njo ne deli ne prostora ne časa.« Udeležbo na alternativni proslavi so napovedali v Levici, prisotna sta bila tudi nekdanji predsednik vlade Marjan Šarec (LMŠ) in Ivan Gale.  

Preberite še: Praznovanje z masko

Alternativna proslava in pohod po mestnem središču Ljubljane, ki se je zaključil pred Križankami, sta potekala v mirnem vzdušju navkljub nasprotnikom alternativne proslave, ki so se nekaj pred 19. uro v rumenih jopičih zbrali na Prešernovem trgu. Večtisoč udeležencev je s slogani izražalo nasprotovanje Janševi vladi in pregrajevanju mestnega središča, prav tako so bili kritični do predsednika RS Boruta Pahorja

Kronološki potek današnjega dogajanja si lahko preberete tukaj: 

20.59 Pohod po mestnem središču po alternativni proslavi ob dnevu državnosti, ki se ju je po prvih ocenah udeležilo med 5500 in 6000 ljudi, se je zaključil pred Križankami. 

20.51 »Dobro, da imamo policijsko spremstvo. Sicer se ne bi počutili varne,« se šalijo udeleženci pohoda po ljubljanskem mestnem središču. 

image
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo


20.44 Na poti proti Križankam so na križišču med Erjavčevo in Slovensko cesto zbrani zapeli slovensko himno. 

20.35 Pohod udeležencev alternativne proslave po mestnem središču se nadaljuje.  

20.24 Pesnik Boris A. Novak prebira pesem zoper dogajanje, povezano z ograjevanjem Trga republike. Slišijo se vzkliki: »Vrnite nam naš trg!«

image
Med pohodom po ljubljanskem mestnem središču. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo


20.21 Zbrani pred predsedniško palačo polagajo cvetje in sveče v spomin izbrisanim.

20.15 Množica udeležencev alternativne proslave je obstala na Erjavčevi cesti. Zahtevajo, da predsednik RS Borut Pahor odpove obisk fojb. »Slovenci nočemo veljati kot genociden narod. Živimo tudi v Italiji in Avstriji.«

20.12 Kje je predsednik RS Borut Pahor, se sprašuje skupina zbranih. 

image
Zbrani se sprašujejo, kje je predsednik RS Borut Pahor. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo


20.02 Pohod množice udeležencev alternativne proslave se nadaljuje po ljubljanskem mestnem središču

19.50 Udeleženci alternativne proslave se premikajo po mestnem središču. Napolnili so celotno Cankarjevo cesto. Ob tem vzklikajo: »Ulice so naše!«

image
Zbrana množica se sprehaja po mestnem središču. Pri tem vzklika: »Ulice so naše!« FOTO: Jože Suhadolnik/Delo




19.41 Večina govorov aktivistov je zaključenih, del skupine udeležencev se premika po Čopovi ulici. 

19.36 Nasprotniki alternativne proslave njene udeležence obtožujejo, da širijo virus. »Vi ste virus,« jim ti odgovarjajo. 

19.34 Aktiv 25.000 izbrisanih: »Danes se sprašujemo ali je bilo vredno, koliko pravic ste izbrisali. Nam so dali 50 evrov za mesec izbrisa, vam dajejo 200 evrov. Izbrisali so Trg republike.« Udeleženci alternativne proslave so izbrisane, kulturnike in novinarje počastili z minuto molka. 

image
Veliko ljudi je danes na Prešernovem trgu nosilo cvetje. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo


19.28 »Nočemo životariti, hočemo živeti. Na razvalinah kapitalizma zgradimo nov sistem,« so pozvali ljubljanski anarhisti. 

19.23 Aja Vrenjak iz gibanja Mladi za podnebno pravičnost: »Ta vlada odpira pot za okolju škodljive projekte, strah me je hoditi po mestu, ki je ograjeno. Tu smo, ker ne vemo, kaj bi praznovali.«

image
Prizor z alternativne proslave ob dnevu državnosti. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo


19.19  Kulturniki menijo, da je to gibanje možnost za nov, bolj pravičen sistem različnih ljudi. In da se ne smemo ustaviti kot pred osmimi leti. Z druge strani je slišati vzklike »smrt komunistom«.

19.09 Alternativna proslava se je začela. Člani Aktiva delavk in delavcev v kulturi berejo besedilo, ki so ga delili pretekli petek. Nasprotniki proslave jih skušajo motiti. 

image
Udeleženci alternativne proslave. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo


Preberite še: Praznik najbolj razdeljene Slovenije

19.05 Potekajo priprave na začetek alternativne proslave. Da se bo ta kmalu začela, je zbranim na stopnišču pred Cerkvijo Marijinega oznanjenja povedal kulturnik Jaša Jenull. 

18.58 Podporniki in nasprotniki alternativne proslave si stojijo nasproti. Slišati je vzklike in žvižge. Policisti so se postavili pred skupino nasprotnikov alternativne proslave. 

image
Policisti so se postavili pred skupino, ki je želela zmotiti potek alternativne proslave. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo


18.44 Na Prešernovem trgu se zbira vse več oseb. Med njimi je tudi nekdanji premier Marjan Šarec, ki je povedal, da se je dogodka udeležil, ker je želel izraziti podporo zbranim na Prešernovem trgu. »Nihče jih ni plačal, nihče jih ni v to prisilil. Prišli so z veseljem, ker ljubijo svojo domovino in ker se ne strinjajo z ravnanjem vlade pri nakupu zaščitne opreme in ograjevanju celega mesta,« je izpostavil. Ljubljana po njegovih besedah postaja »mesto ograj«.

18.35 Na Prešernovem trgu so se zbrali nasprotniki alternativne proslave. Nosijo rumene jopiče, videti je plakate z napisom »Anarhisti so levi fašisti«. 

image
Nasprotniki alternativne proslave so se zbrali pred 19. uro na Prešernovem trgu. FOTO: Foto Jože Suhadolnik/Delo


18.25 Na Prešernovem trgu je veliko policistov. Med drugim preverjajo identiteto prisotnih na trgu. 

image
Policisti na Tromostovju popisujejo prisotne pred začetkom alternativne proslave ob dnevu državnosti. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo