Preberite še:
- Prvi ljudje s križarke na kopnem, obenem podaljšana prekinitev letov
- Ljudje z ladje
- Po zavrnitvi petih pristanišč križarki dovoljeno zasidranje v Kambodži
- Prvi ljudje s križarke na kopnem, obenem podaljšana prekinitev letov
- Ljudje z ladje
- Po zavrnitvi petih pristanišč križarki dovoljeno zasidranje v Kambodži
»Ničesar ne vemo. Ne kdaj bomo odšli domov ne od kod bomo poleteli v Evropo. Vemo samo to, da naj bi ladjo zapustili v sredo, 19. februarja,« je v telefonskem pogovoru za Delo pojasnila sogovornica. Trije zakonski pari (dva iz Koroške in eden iz Primorske) drug drugega ves čas tolažijo in spodbujajo, toda le po telefonu, saj oseben stik med njimi po uvedbi strogih varnostnih ukrepov na ladji ni več mogoč. »Pred tem smo bili ves čas skupaj in se družili. Zdaj je težava tudi v tem, da smo nastanjeni v različnih nadstropjih.«
Izhodi pod nadzorom
Potnica pravi, da so ob novici, da ladje ne smejo zapustiti, doživeli velik šok: »Vse stvari smo imeli že pospravljene v kovčkih, ko so nam sporočili, da ne gremo nikamor. Sicer je za nas dobro poskrbljeno; trikrat na dan dobimo hrano, dovolj je tudi pijače.« Najhuje jim je bilo prvih nekaj dni, potem so se z razmerami sprijaznili.
Vsak dan imajo izhode iz kabin, ki so pod nadzorom in ne trajajo več kot eno uro. Organizirani so ob različnih urah dneva; včasih zjutraj, včasih popoldne. »V času izhoda se z nikomer na ladji ne pogovarjamo, nosimo zaščitno masko in zaščitne rokavice. Ladjo ves čas razkužujejo. Ta urica nam pomaga, da se nekoliko razhodimo in smo v gibanju.«
Lažni preplah v Slovenj Gradcu
Urgentni center Slovenj Gradec je bil včeraj obveščen, da je v tamkajšnji zdravstveni dom prišla oseba, ki kaže znake prehladnega obolenja in je prišla iz Japonske. Osebje urgentnega centra je po protokolu vzpostavilo stik z zdravstvenim domom in ravensko enoto Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Obolela oseba je dobila ustrezna navodila odgovornih in je v domači oskrbi. Iz slovenjgraške bolnišnice so sporočili, da je glede na znane podatke verjetnost okužbe s koronavirusom tako rekoč nična.Sogovornica razmišlja, da morda niso zboleli zato, ker se ob postankih niso udeleževali organiziranih avtobusnih izletov. Povedala je, da so že zdaj pod velikim pritiskom zaradi številnih klicev in sporočil, dosegljivi so tudi po elektronski pošti, čeprav komunikacije ne delujejo najbolje. »Nočemo se izpostavljati. Želimo si le, da bi čim prej odšli domov.«
Premestili enajst potnikov
Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP, ki se sklicuje na vir v japonski vladi, so z ladje včeraj premestili enajst potnikov, starejših od osemdeset let, v bolj ustrezne namestitve na kopnem. Gre za potnike, pri katerih niso potrdili okužbe. Na ladji je sicer zbolelo približno 220 potnikov.
Število smrtnih žrtev zaradi koronavirusa se je na Kitajskem medtem povzpelo na skoraj 1400, okuženih je okoli 64.000 ljudi.