Povedal je, da so ga zasuli z zasebnimi sporočili glede obdavčitve društva, ki zbira denar za Krisa. »Nekateri me zmerjate, drugi preklinjate državo in govorite, da bi mi radi pobrali davek od donacij. Lepo prosim, da se vsi skupaj malo umirimo in pogledamo, kaj je na stvari. Ker ne morem odgovoriti vsakemu posebej, odgovarjam tukaj,« je pojasnil predsednik.
Dodal je, da društvo nima statusa humanitarne organizacije in zato zapade pod davčno zakonodajo. »Zakaj so šli v akcijo brez tega, ne bom ugotavljal na tem mestu, ker nima smisla. Verjemite pa, da zagotovo ni v interesu nikogar normalnega, da bi želel na vsak način pobrati ta davek. Za neizpolnjevanje kriterijev društva sem izvedel včeraj in takoj naročil, da vsi skupaj poiščemo možno rešitev za nastalo situacijo. Skratka, lepo prosim, ne na prvo žogo ... Poiskati je treba rešitev tako za malega Krisa kot tudi za vse darovalce.«
Šarec je po tem, ko je videl medijsko objavo, da društvo nima urejenega statusa, kontaktiral ministra za finance Andreja Bertonclja in ga vprašal, kaj se da narediti. »Danes je Furs že ponudil rešitev,« je predsednik vlade pojasnil ob otvoritvi kmetijskega sejma v Komendi.
Furs se je oglasil na facebooku
Finančna uprava RS je na facebooku zapisala, da »Furs podpira dobrodelnost in verjame, da bo akcija za Krisa izpeljana uspešno za vse udeležene brez davčnih obveznosti«.
Zraven so še pripisali, da »če humanitarno društvo nakaže sredstva posamezniku, ni davka, in če društvo nima humanitarnega statusa, lahko sredstva nakaže drugi organizaciji, ki pa tak status ima. Če ta nakaže sredstva posamezniku, denar ni obdavčen.«
Dodali so še, da se je stiska dečka Krisa, ki je združila državljane, seveda dotaknila tudi njih kot posameznike, ki delajo na Fursu: »Mnogi smo zato po svojih močeh in lastni vesti prispevali v dobrodelni akciji.«
Pomagali tudi v Pahorjevem uradu
Larisa Štoka, predsednica društva Palčica Pomagalčica se je na Urad predsednika RS za nasvet obrnila prvič v petek, 27. septembra 2019. Prosila je za pomoč zaradi informacij o morebitni vzporedni akciji zbiranja sredstev za dečka Krisa. »Po našem pogovoru je gospa Štoka stopila v stik z organizatorji omenjene akcije. Izkazalo se je, da imajo vsi enak interes kot Palčica Pomagalčica. Organizirana je bila skupna novinarska konferenca, na kateri je sodelovala tudi Krisova mama,« so sporočili iz urada Boruta Pahorja.
V sredo, 2.oktobra 2019, je predsednica Palčice ponovno klicala na Urad predsednika RS v zaskrbljenosti zaradi opozoril drugih društev, nanašala pa so se na status društva Palčica Pomagalčica in morebitnih davčnih obveznosti ob zbranih sredstvih v njihovi akciji. »Stopili smo v stik s predstavniki nekaterih institucij in drugih humanitarnih organizacij istega in naslednjega dne in ugotovili, s kakšnim problemom se društvo Palčica Pomagalčica srečuje, saj še ni pridobilo statusa humanitarnega društva v javnem interesu in je tako društvo kot družina dečka Krisa ob uporabi zbranih sredstev zavezano k nekaterim davčnim obveznostim,« so pojasnili v uradu predsednika.
V pogovorih so predsednici društva Palčica posredovali kontakte nekaterih institucij, med drugim tudi Centra nevladnih organizacij Slovenije (CNVOS), ki jim lahko nudijo ustrezno strokovno in pravno pomoč ter jih medsebojno povezali. »Kot je iz javnih izjav mogoče razumeti, bo društvo v sodelovanju s CNVOS skupaj skušalo najti ustrezne rešitve, ki bodo omogočale, da bodo zbrana sredstva transparentno in v celoti porabljena za to, za kar so bila tudi zbrana. Gospa Štoka je bila v obeh primerih iskreno hvaležna za našo pomoč in sodelovanje,« so zaključili pri predsedniku.