Poljski predsednik Andrzej Duda je opozoril, da vzhodni del Evrope, ki mu pripada 12 članic pobude v trikotniku med Baltskim, Jadranskim in Črnim morjem, zaostaja na področju prometnih in energetskih povezav močno zaostaja za Zahodno Evropo. Duda je tako kot večina ostalih govornikov na panelu pozval h krepitvi sodelovanju.
Tudi hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović vidi sklad kot eno od praktičnih rešitev, ki bi bila v pomoč premeščanju razlik med vzhodom in zahodom. »Naši cilji so zelo jasni, želimo boljše življenje za naše državljane in enake priložnosti, izboljšati naše povezave na transportnem in energetskem področju,« je še dodala. Estonska predsednica Kersti Kaljulaid pa je ob tem zbrane opomnila na nujnost zelenih inovacij, zlasti v transportnem in energetskem sektorju.
Ameriški sekretar za energetiko Rick Perry, s katerim sta se srečala tako Pahor kot tudi premier Marjan Šarec, pa je izpostavil, da ZDA podpirajo EU in evropsko energetsko unijo za izboljšanje energetske oskrbe. Ponudil je tudi vključitev ZDA v energetsko oskrbovalno verigo in zatrdil. da ZDA ne bodo nikoli uporabile energije kot orodja za doseganje svojih ciljev in interesov. »Več kot očitno je, da želimo biti vaš partner. Slovenija morda ni na radarju tistih, ki iščejo poslovne priložnosti, a za ZDA ste pomembna država,« je med drugim poudaril Perry.
Na predsedniškem panelu so sodelovali Rick Perry, minister za energetiko ZDA, Rumen Radev, predsednik Republike Bolgarije, Miloš Zeman, predsednik Češke republike, Kolinda Grabar Kitarović, predsednica Republike Hrvaške, Borut Pahor, predsednik Republike Slovenije, Andrzej Duda, predsednik Republike Poljske, Kersti Kaljulaid, predsednica Republike Estonije, Peter Szijarto, minister za zunanje zadeve in trgovino Madžarske in ameriški sekretar za energetiko Rick Perry. FOTO: Uroš Hočevar/Delo
Marjan Šarec: Če smo del te pobude, potem je dobro, da iz te pobude nekaj odnesemo
Pobudo Treh morjih je po besedah predsednika vlade Marjana Šarca, ki je odprl poslovni forum, treba jemati resno, ker prispeva k različnim mnenjem in različnim pogledom na razvoj EU kot tudi držav, ki jo sestavljajo. Ob tem je poudaril, da gre pri Treh morjih za predsedniško pobudo, vendar pa je vlada pristopila s pokroviteljstvom poslovnega foruma, saj se mu zdi to dobra nadgradnja dogodka.
Pobuda Tri morja je po besedah predsednika vlade sicer pomemben dejavnik pri izgradnji močne, odporne in povezane Evropske unije, poleg tega pa ustvarja priložnosti za krepitev čezatlantskega sodelovanja. Za uspešnejšo in bolj vzdržno prihodnost je ključna povezljivost. »Samo z izboljšanjem povezljivosti, ne samo od severa proti jugu, temveč tudi od zahoda proti vzhodu, lahko zagotovimo boljšo, uspešnejšo in bolj vzdržno prihodnost za naslednje rodove,« je dejal Šarec ob začetku drugega poslovnega foruma
Šarec je poudaril tudi pomen kohezije. Prepričan je, da bo boljša digitalna energetska in prometna povezanost srednje in vzhodne Evrope koristna za Evropsko unijo kot celoto. »Vse tri so ključne za gospodarski razvoj regije, izboljšanje življenjskega pogojev, zaposlitvenih možnosti in inovacij,« je dodal. Manj optimističen pa je bil Šarec do ustanovitve skupnega finančnega sklada pobude. Na vprašanje, koliko sredstev bi bila vanj pripravljena investirati Slovenija, je tako ostalo neodgovorjeno.