Šarec zadovoljen, da je poziv podjetjem dvignil prah

Kot pravi premier, že nekaj časa živimo v družbi, ki je prepletena s sovražnim govorom in lažnimi novicami.

Objavljeno
25. november 2018 14.38
Posodobljeno
25. november 2018 17.30
Premier Marjan Šarec na vrhu o brexitu FOTO: AFP
STA
STA
Premier Marjan Šarec je danes v Bruslju ob robu posebnega vrha o brexitu na novinarska vprašanja pojasnil objavljen poziv podjetjem, ki so delno ali večinsko v državni lasti, naj razmislijo glede oglaševanja v medijih, ki širijo sovražni govor. Med drugim je zadovoljen, da je to dvignilo nekaj prahu in da so ljudje začeli o tem razmišljati.

»Ta poziv je namenjen temu, da se razmisli v naši družbi, če je z oglasi, ki pomenijo denar, za financirati take vsebine. Nisem pa jaz nikomur govoril, kaj mora in česar ne sme pisati,« je svoj poziv pojasnil Šarec.

Dejal je, da že nekaj časa živimo v družbi, ki je prepletena s sovražnim govorom in lažnimi novicami in da je bil v času predsedniške kampanje tudi sam deležen tega. »Če mediji to spodbujajo, potem to zagotovo ni dobro. Mediji bi morali vendarle ohranjati neko kulturo sporazumevanja in podajanja novic. Predvsem pa lažne novice ne prispevajo k temu, da je naša družba boljša. In ta moj poziv je namenjen razmisleku o tem,« je dejal Šarec.
 

ZNP: Premiera pozivajo, naj svoj poziv prekliče


Na vprašanje, ali je tudi sam opravil premislek, ko gre za njegovega tesnega sodelavca Damirja Črnčeca, ki je bil po spornih izjavah znan pred nastopom funkcije državnega sekretarja, pa je Šarec dejal, da odkar je zaposlen v kabinetu predsednika vlade, ne izvaja nobenih takšnih dejanj, ki bi kakorkoli škodila državi ali ugledu vlade ali predsednika vlade. »Jasno sem povedal na začetku, da vse tisto obsojam in da tega ne bom dovoljeval. In to se tudi dogaja. Če bi bila ta meja kadarkoli prestopljena, bom takoj ukrepal,« je dodal Šarec.

V Združenju novinarjev in publicistov so danes Šarčev poziv, ki so ga označili kot poziv podjetjem, »naj ne oglašujejo v medijih, ki širijo sovražni govor«, ocenili kot enega največjih pritiskov oblastnikov na medije v zadnjih letih. V združenju menijo, da gre za poskus političnega onemogočanja delovanja medijev, ki so kritični do vlade. Premiera pozivajo, naj svoj poziv prekliče oziroma umakne s spletne strani vlade.


Nekateri pravniki Šarcu svetujejo več previdnosti


Pravniki Andraž Teršek, Matej Avbelj, Jurij Toplak in Jernej Letnar Černič so v javno objavljenem pismu o svobodi izražanja med drugim zapisali, da premier tvega resno prestopanje meje politično sprejemljivega, če se postavi v vlogo presojevalca, kaj so to sovražne vsebine, kdo je zanje odgovoren in kako se jim zoperstavljati. Kot dodajajo, še posebej, če močno sugerira, da prihajajo samo z ene od dveh strankarskih političnih strani. Premierju predlagajo previdnost in preudarnost, da ne bo sam prestopal meje svobodnega delovanja in izražanja, »ki pritiče predsedniku vlade«.
 

V društvu Alternativna akademija poziv podpirajo


V društvu Alternativna akademija pa Šarčev poziv štejejo za prvo nekoliko resnejšo gesto v prid obrambi temeljnih načel strpnosti v demokratični družbi. Kot je v sporočilu za javnost zapisal predsednik društva Darko Štrajn, si predsednik vlade za to gesto zasluži priznanje, v društvu pa upajo, da je vlada s to izjavo stopila na pot resnejše obrambe demokracije in nevarnih pasti spodbujanja sovraštva, homofobije in nestrpnosti v slovenski družbi.