Vsebino dopisa, ki jo je v imenu slovenske vlade poslal vladni urad za komuniciranje (Ukom), so opozicijske stranke LMŠ, SD, SAB in Levica (v Levici so zunanjega ministra pozvali k odstopu) ocenile kot škodljivo, dojele so jo kot zlorabo oblasti za politične namene, od dopisa so se distancirale tudi koalicijske SMC, NSi in Desus.
V današnjem tvitu je minister Anže Logar zapisal, da je vabljen na sejo »zaradi neobstoječe ‘Logarjeve depeše’«, iz Društva novinarjev Slovenije po so že včeraj sporočili, da se seje, na katero so bili povabljeni, ne nameravajo udeležiti, ker so stališče do depeše, »ki blati ugled države, predvsem pa sramoti profesionalno novinarstvo v slovenskem in evropskem medijskem prostoru«, javno že izrazili.
Uroš Urbanija, vodja urada vlade za komuniciranje, je za Delo povedal, da z vsebino depeše predsednik vlade Janez Janša in zunanji minister Anže Logar nista bila seznanjena, a da je šlo za proceduro, ki ji sledijo tudi sicer, ko vladni urad za komuniciranje prejme novinarska vprašanja in nanje odgovori, ne da bi o tem posebej obveščal visoke vladne funkcionarje.
Predsednica odbora za kulturo Violeta Tomič je besedo najprej dala predlagateljem, Matjaž Nemec je v njihovem imenu povedal: »Depeša je neprimerna in nedopustna. Upravičeno je bilo pričakovanje, da bo vlada opozorilo razumela resno, odziv nanj pa je bil nasprotje od pričakovanega taktnega diplomatskega odziva na opozorilo komisarke, bil je enostranski politični pamflet, ki ne dosega standardov diplomatske korespondence. Gre za nesprejemljiv incident, ko vlada blati večino slovenskega novinarstva, to pismo blati ugled Republike Slovenije in nadaljuje vojno proti medijem. Zloraba diplomatske korespondence je škodljiva za Republiko Slovenijo ... SDS partikularnih interesov svoje stranke ne bi smela postavljati pred interese Slovenije. Vlada je Svetu Evrope poslala izkrivljeno sliko medijske krajine, depeša je problem strateške usmeritve slovenske zunanje politike, usmerja nas k skupini držav, kjer omejujejo svobodo in neodvisnost medijev in uporabljajo sovražno retoriko.«
Druga laž: dokument so pripravili na zunanjem ministrstvu
Zunanji minister Anže Logar je v razpravi omenil dve neresnici, po njegovem mnenju ne gre ne za depešo in je niso pripravili na zunanjem ministrstvu: »Laž je navedba, da gre za depešo, Logarjeve depeše ni, Logarjeva depeša ne obstaja. Druga laž: dokument so pripravili na zunanjem ministrstvu. Želim, da predstavniki opozicije ne bi bili obremenjeni s politiziranjem, da bi se javno kritiziralo posamezne ministre te vlade, še posebej zdaj. Dopis komisarke je imel datum 3. april, odgovor Ukoma pa se sploh ne nanaša na to sporočilo! Vzrok za posredovanje odgovora je bila obtožba, objavljena na portalu Sveta Evrope 26. marca, da predsednik vlade pritiska na medije. Se vlada lahko odzove na take obtožbe? Seveda, temu je namenjena stran Sveta Evrope. Vlada se je odzvala na obtožbe posameznikov iz medijskega prostora. So ti posamezniki politično motivirani? To ni stvar ministrstva za zunanje zadeve.«
»Obstaja pa depeša: ekskluzivno vam jo bom razkril – nima oznake tajnosti, posredovana je bila na več kot 200 naslovov. V uvodnem delu je navodilo veleposlaniku pri misiji v Strasbourgu, naj preda odgovor vlade glede obtožb na portalu in naj hkrati opravi pogovor s štirimi ključnimi sporočili in ga preda predstavniku Ovseja za svobodo medijev. Med štirimi ključnimi sporočili so: slovenska vlada se zavzema za svobodo in neodvisnost novinarjev, podpiramo delo Sveta Evrope, zagotavljamo tudi, da slovenska vlada odločno nasprotuje vsakršni komunikaciji, ki bi bila grožnja novinarskemu delu. To je edina depeša MZZ kot odgovor na očitke na portalu Sveta Evrope.«
Minister Logar je po svojem nastopu zaradi drugih obveznosti odšel, na kar se je Violeta Tomič odzvala: »Minister nas je popljuval, polil z gnojnico in odšel.« Poslanka Eva Irgl je na to dodala: »Minister je dobro detektiral in argumentirano razložil, kakšno mineštro ste zakuhali pri pripravi te seje. Prosila bi, da se preneha z napadi na ministra za zunanje zadeve.«
Direktor RTV Slovenija Igor Kadunc: »Precej stvari v dopisu vlade ne drži. Vesel bom, če trenutna vlada ne bo odpoklicala članov nadzornega sveta. Z vlado maksimalno sodelujemo, ko pa prebereš vladni dokument, ki tega stanja ne odraža, je čas za pogovor. Pričakujemo spoštovanje našega dela. Upam, da se bomo pogovarjali o tem, kako skupaj lahko delamo bolje.«
Podpredsednik Združenja novinarjev in publicistov Igor Pirkovič: »Včeraj smo oblikovali stališče, upam, da ga bodo mediji povzeli. Ne glede na to, kaj si kdo misli o politični primernosti ali neprimernosti, je vsebina depeše faktografska in izpostavlja ključne probleme slovenskega medijskega prostora. Glavna težava slovenskih medijev je pomanjkanje pluralizma. V večinskih medijih nastopajo tisti, ki so v konfliktu z zdajšnjo vlado. Če smo 'watchdogi', moramo to izvajati premočrtno, biti kritični, ko je nekdo na oblasti ali v opoziciji. O pritiskih na novinarje: kolikor poznam klimo, se nikomur ni nič zgodilo, nobenih pritiskov.«
V. d. vodje Ukoma Uroš Urbanija je v nadaljevanju razprave dodal: »Minister Logar je pojasnil, kako so stvari potekale. Zapis zasebnega novinarskega združenja na platformi Sveta Evrope, ki ne odseva stanja, kakršno je, se nam je vredno zdelo napisati odziv. Ne posega v novinarsko avtonomijo, tudi kakorkoli ne kritizira slovenskih novinarjev, omenja pa posege politike v medije v Sloveniji, to je nesprejemljivo. Je pa ključno, da se vsi o teh posegih pogovarjamo. Nedopustne so bile izrabe, ko so novinarji čez noč prestopali v politične vrste, od danes na jutri. Te stvari bi morali urediti na širši ravni. Problem ni en kritičen tvit, problem je, ko neposredno nadrejeni pritiska na posameznega novinarja. Kritičen tvit ni napad na neodvisno novinarstvo. Če bi mene kot novinarja kateri koli politik hvalil, bi se vprašal, kaj delam narobe, novinarji moramo pričakovati, da se politiki z nami ne bodo strinjali. Je pa pritisk, če direktor, nadrejeni polemizira s svojim novinarjem.«
Matjaž Nemec je v razpravi dodal: »Depeša ni izoliran spodrsljaj, ampak način delovanja vladajoče stranke. Kaj ne drži? V Sloveniji novinarji niso komunisti. Zakaj je tema, o kateri razpravljamo, pomembna: v Bruslju se ravno preštevajo države, ki zagovarjajo vladavino prava, Slovenije ni med njimi, znašli smo se v skupini nepodpisnic izjave. Minister za zunanje zadeve je omenjal novinarski kodeks, a katerega se držijo mediji v lasti SDS? Želel bi si, da minister odgovori na številna vprašanja. Menim, da je depeša neutemeljena, pavšalna, zavajajoča.«
Poslanec Primož Siter: »Govorimo o kontekstu, ki ga ustvarja vlada Janeza Janše. V Levici smo že poudarili, da to vlado zanima oblast, ta korak zdaj to dokazuje. Kriza, v kateri smo zdaj, je zdravstvena, sledila bo gospodarska in, najbolj skrb vzbujajoče, socialna. Epidemija, pravijo strokovnjaki, bo družbeno in politično spremenila svet in države, iz nje bomo izšli ali kot družba solidarnosti ali pa bolj v totalitarni maniri. Izražam skrb, ker si je slovenska vlada očitno izbrala svojo pot. Odnos do medijev je pri tem ključen. Vlada ni pasivna pri zaščiti novinarjev, gre še dlje in jih napada. V družbi 21. stoletja v demokratični državi ne moremo dopustiti, da diskreditacija znanosti, medijev, civilne družbe in parlamenta postane del normalnosti. Kar se dogaja zdaj v Sloveniji, je oblikovanje nove normalnosti, to pa je pot v novi totalitarizem. V očeh zunanjepolitične javnosti je taka stvar nedopustna, kdor je spisal strani depeše, je spisal nekaj sramotnega za državo. Depeša je rušenje demokracije.«
Poslanec Nik Prebil: »Je depeša ali ni? To je vseeno, gre za uradni dokument, uradno stališče Republike Slovenije, kot takega ga je Svet Evrope tudi objavil. Zato je skrb vzbujajoče to, kar je v njem zapisano. Gre za enostransko, politično motiviran dokument, ki blati ugled države. Minister je danes povedal, da se z vsebino strinja, vendar: ministrstvo za zunanje zadeve je tisto, ki mora poskrbeti za skladnost vsebine s standardi, ki pritičejo zunanjepolitični komunikaciji. MZZ je tisto, ki zadeve uskladi s preostalimi ministrstvi, ne drži, da se ministrstvo lahko od tega distancira in da je kriv nekdo drug.«
Marko Bandelli (SAB) je v razpravi dodal, da bi vlada morala tako imenovano depešo enostavno preklicati, Zmago Jelinčič (SNS) pa je omenil: »Vse skupaj je brca v temo. Škoda je časa, pametnejše zadeve so, koga sploh zanima Svet Evrope, obskurna politična organizacija, ki je sama sebi namen?«
Nemec je v popoldanskem delu predlagal – če bi obstajal konsenz med predlagateljicami, – da sejo prekinejo in in jo nadaljujejo, ko bo predsednik vlade naročil ministru, da sedi z njimi od začetka do konca, poslanec Branko Grims pa je na to dodal, da pogojev za prekinitev seje ni. Predsednika obeh odborov sta po poročanju STA sejo potem res prekinila.