Zunanji minister Anže Logar je na popoldanski izjavi predstavil rezultate razprave sveta zunanjih ministrov EU, ki je potekalo v obliki videokonference. Svet se je omejil na soočanje s pandemijo in predstavitev podlag za posamezne ukrepe članic, kakšnih sklepov ni sprejel, saj ni šlo za formalno srečanje. Logar je konferenco po lastnih besedah izkoristil tudi za zahvalo sosednjim državam za usklajevanje tranzitnih tovornih poti, usmerjenih v preprečevanje žepov s kilometri kolon tovornjakov na mejah.
Opremo zagotavlja edino Kitajska
Pomanjkanje zaščitne opreme v članicah EU je enormno, zlasti v Italiji, trenutna situacija pa je takšna, da opremo zagotavlja edino Kitajska, je dodal. Slovenija se bo glede pridobivanja zaščitne opreme prijavila na razpise EU. Govoril je tudi o vračanju slovenskih državljanov iz tujine, spomnil je na zavrnitev že dogovorjenega leta s strani nekaterih. V takšnih primerih se bodo morali slovenski državljani domov vrniti v lastni režiji.
V tujini – drugih članicah EU ali tretjih državah – je sicer še več kot 1000 Slovencev, ki so se odzvali pozivu zunanjega ministrstva in želijo nazaj v Slovenijo. Na zunanjem ministrstvu so po Logarjevih besedah v zadnjem tednu uspeli v domovino pripeljati več kot 300 Slovenk in Slovencev, z več kot 400 pa so navezali stike in jim pomagali z informacijami o možnostih vrnitve.
Vlada nocoj o t. i. protikorona paketu
Govorec kriznega štaba RS Jelko Kacin je ocenil, da prebivalci vse bolj spoštujejo omejitve gibanja, o morebitnih dodatnih ukrepih pa bo vlada odločala na eni od prihodnjih sej. Med aktualnimi ukrepi vlade je napovedal t. i. protikorona paket, o katerem bo vlada razpravljala na današnji večerni seji. Vlada je oblikovala skupino za pomoč, ki jo vodi Matej Lahovnik.
Do izteka tega tedna je napovedan predlog obsežnejšega zakonskega paketa pomoči prebivalstvu in gospodarstvu, ki bi ga lahko posredovali državnemu zboru v potrditev. Na vprašanje, koliko oseb je v Sloveniji okužbo s koronavirusom že prebolelo, Kacin ni poznal odgovora, obljubil ga je v pisni obliki.
Vlada bo javnost s ključnimi sporočili poslej obveščala dvakrat na dan, ob 11. in 17. uri.
Tretja smrtna žrtev
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana je danes umrl tretji bolnik s potrjeno okužbo koronavirusa. Kot so pojasnili na ministrstvu za zdravje, je šlo za 67-letnega moškega, ki je bil v našo največjo bolnišnico pripeljan od doma, a menda ni umrl neposredno zaradi okužbe. Po pojasnilih ministrstva je šlo »za kompleksno situacijo«. Moški je imel več pridruženih bolezni in zdravstvene zaplete v preteklosti.
Preberite še: Najnovejši podatki o koronavirusu
Stroka ne pričakuje, da bi bil ta konec tedna vrhunec okužb
V UKC Ljubljana je hospitaliziranih 32 bolnikov z virusom covid-19, od tega 24 bolnikov na navadnem oddelku in osem v intenzivni enoti.
Kot pojasnjuje prof. dr. Matjaž Jereb, vodja oddelka intenzivne terapije na Infekcijski kliniki UKC Ljubljana, so imeli vsi trije bolniki, ki so umrli doslej, pridružene bolezni, in dodaja, »da je bil to eden pomembnejših, če ne odločilnejših dejavnikov za slab izid. Je pa okužba za virusom tudi naredila svoje oziroma je poslabšala že tako ne dobro stanje pri kroničnem bolniku.«
Prof. Jereb ne pričakuje, da bi bil v Sloveniji ta konec tedna vrh krize zaradi okužb z covidom-19: »Upam, da bo dotok novih bolnikov podaljšan, da ne bo vrh dosežen prehitro, saj bomo samo tako zmogli in obvladali situacijo.«
Minister za zdravje Tomaž Gantar je v nedeljo dejal, da sta imeli tudi prvi dve smrtni žrtvi še druge spremljajoče bolezni. Prva žrtev koronavirusa v Sloveniji je umrla 14. marca, druga pa včeraj. Obe preminuli osebi sta bili stari okoli devetdeset let in stanujoči v domu starejših občanov Metlika. Virus je po svetu zahteval že skoraj 15.000 smrti, od tega največ, skoraj 5500, v Italiji.
Še vedno je med ključnimi preventivnimi dejavniki umivanje in razkuževanje rok. Prim. dr. Tanja Planinšek Ručigaj, predstojnica Dermatovenerološke klinike UKCL, pojasnjuje, kako zaščititi kožo rok pri pogostem umivanju:
V UKC opozarjajo tudi na napake pri uporabi zaščitnih mask:
V UKC Maribor hospitaliziranih 11 pacientov
Iz UKC Maribor so sporočili, da je pri njih hospitaliziranih 11 pacientov, dva sta v intenzivni enoti. Trenutno je 70 zaposlenih v UKC Maribor preventivno v domači izolaciji zaradi nedavnih tesnih socialnih stikov, gre za vse zaposlene, ne zgolj za zdravstveno osebje, so pojasnili. UKC Maribor se ob tem zahvaljuje za donirane IR-panele in VIGO električne radiatorje družbe eMundia iz Ajdovščine, ki jih potrebujejo za oskrbo pacientov v triažnih šotorih.
Okužena zdravstvena delavka v celjski bolnišnici
V Splošni bolnišnici Celje, kjer so konec tedna sprejeli prva dva okužena pacienta s koronavirusom, so potrdili, da je ena izmed zaposlenih zdravstvenih delavcev prav tako okužena. Kot so pojasnili v bolnišnici, se zdravstvena delavka ni okužila v bolnišnici, ampak zunaj nje. Delavka je v samoizolaciji, vse njene kontakte obravnavajo po predpisanem protokolu.
V šmarskem domu upokojencev 24 okuženih
Število okuženih s koronavirusom v Domu upokojencev Šmarje pri Jelšah narašča. Po zadnjih podatkih je okužba potrjena pri 19 stanovalcih in petih zaposlenih, so sporočili iz šmarske občine. Znaki se pojavljajo tudi pri osebah, ki so bile v možnem kontaktu z zaposlenimi ali obolelimi stanovalci. Kot so še sporočili iz občine, se je vročina včeraj pojavila še pri osmih stanovalcih, bris bo po oceni infektologa potreben pri sedmih osebah.
Kot so še sporočili iz občine, je zdravstveno stanje obolelih relativno stabilno, večina nima niti povišane temperature niti drugih znakov prehladnega obolenja. Zaposlenim pri oskrbi stanovalcev pomaga pet zdravstvenih delavcev Splošne bolnišnice Celje in pet zdravstvenih delavcev Medical centra Rogaška.
V državni logistični center Roje je danes prispela dodatna omejena količina zaščitne opreme, ki jo bodo v prihodnjih dneh iz regijskega štaba Civilne zaščite zahodne Štajerske razdelili civilnim zaščitam občin, v katerih obstaja opravičljiv razlog za razdelitev.
Dve okužbi v psihiatrični bolnici v Vojniku
V psihiatrični bolnici v Vojniku so potrdili okužbi zdravnika in zdravstvenega tehnika, so poročali v oddaji 24UR. Oba sta se okužila od člana družine, ki je bil v tujini.
V bolnišnici so vse, ki so bili z njima v stiku, testirali, večina testov je negativnih, na nekaj rezultatov pa še čakajo. Bolnišnica dela le s polovičnimi zmogljivostmi, obdržali so le nujne psihiatrične bolnike.