Na ministrstvo za kmetijstvo so se zadnje dni za pomoč pogosto obrnili predstavniki rejcev goveda in prašičev ter sektorja mleka, ki imajo zaradi zaprtja javnih zavodov in gostinskega sektorja ter nedelujočega izvoza presežke mesa ter mleka in mlečnih izdelkov, trgovci pa menda njihovih pridelkov in izdelkov ne odkupujejo.
Kot pišejo na ministrstvu za kmetijstvo, je ministrica Pivčeva poudarila, da je treba v teh razmerah nujno zaščititi slovensko agroživilsko verigo. »Vlada je pripravila interventni zakon, ki omogoča tudi regulacijo cen in prometa s kmetijskimi in živilskimi proizvodi (uvoza in izvoza) v določenih kritičnih situacijah, vendar pa ni želja, da bi se to uresničilo. Zato bi bilo zaradi nastalih razmer, ko se bosta zmanjšali gospodarska rast in kupna moč, prmerno odgovorno ravnanje, ki bo omogočalo slovenskim pridelovalcem in predelovalcem hrane enakopraven status in s tem ohranitev proizvodnje, ponudbe in preživetja, prebivalstvu pa okrepljeno ponudbo lokalne hrane.«
Trgovci: uvažamo zaradi nizke samopreskrbe in nekonkurenčnih cen
Predstavniki živilskih trgovcev so na sestanku pojasnili, da tudi med epidemijo novega koronavirusa delujejo po ustaljenih dobavnih kanalih nabave. Uvažajo predvsem zaradi pomanjkanja proizvodov slovenskega porekla in deloma tudi nekonkurenčnih cen. Potrošnikom so pripravljeni ponuditi še več mesa in mesnih izdelkov ter mleka in mlečnih izdelkov slovenskih pridelovalcev oziroma predelovalcev, vendar opozarjajo, da »morajo vsi členi verige razumeti specifičnost situacije in prevzeti svoj delež odgovornosti za reševanje skupnega problema«.
Obe strani sta bili enotni v pričakovanju, da se trdna agroživilska veriga vzpostavi na vseh segmentih in deluje tudi po koncu krize. Trgovci pričakujejo, da bo ministrstvo za kmetijstvo čim prej začelo pripravljati strateške smernice za povečanje samopreskrbe na vseh segmentih, kar bi zagotovilo kontinuirano proizvodnjo mesa, sadja in zelenjave. Trgovci tudi podpirajo prizadevanja ministrstva pri vzpostavljanju pogojev za pospešeno postavitev rastlinjakov in povečanje deleža samopreskrbe pri prašičereji.