Aljažev stolp je spet na Triglavu (FOTO in VIDEO)

Po obnovi so Aljažev stolp vrnili na Triglav. S helikopterjem so ga na vrh postavili skoraj natanko ob 12. uri.

Objavljeno
03. oktober 2018 07.47
Posodobljeno
03. oktober 2018 13.57
Zamuda pri vzletu je nastala, ker helikopter zaradi megle ni mogel zapustiti brniške baze, toda Aljažev stolp so kasneje uspešno postavili na vrh Triglava. FOTO: Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS)
Triglav ni več sam, kajti na njem je spet Aljažev stolp. Skoraj natanko ob 12. uri so ga ponovno postavili na najvišji vrh Slovenije.

Preberite še: Reportaža iz Mojstrane




Naj spomnimo: po 123 letih so simbol slovenstva vzeli z vrha Triglava, saj je bilo treba opraviti strokovni pregled in opraviti obnovitvena dela, da bo lahko Aljažev stolp še dolgo stal na najvišji slovenski gori z 2864 metri. Pod drobnogled so ga vzeli strokovnjaki iz restavratorskega centra ZVKDS, Narodnega muzeja Slovenije in delavci jeseniškega podjetja Kov, obljubljajo pa, da so Aljažev stolp obnovili za prihodnjih sto let.



image
Aljažev stolp je spet na Triglavu. FOTO: Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS)

 

Vojaki proti Triglavu že včeraj


Stolp je bil na helidromu v Mojstrani od 8. ure, med slovesnostjo z več govorniki in pihalnim orkestrom pa se je okoli Aljaževega stolpa zbralo več deset ljudi. Sprva so napovedali, da se bo ekipa v helikopterju proti Triglavu odpravila okoli desete ure, pol ure kasneje naj bi sledil še helikopter z Aljaževim stolpom, toda odhod so večkrat prestavili; nazadnje so stolp pripeli in odpeljali ob 11:48. Zamuda je nastala, ker helikopter zaradi megle ni mogel vzleteti iz brniške baze.

image
Temelji na vrhu Triglava, preden so nazaj pripeljali Aljažev stolp. FOTO: Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS)


Od Mojstrane do Triglava je bilo približno deset minut vožnje s helikopterjem. Na vrhu gore je čakal drugi del ekipe Slovenske vojske, ki se je proti Triglavu odpravil včeraj, strokovnjaki pa so opozarjali, da je vrnitev stolpa na Triglav tehnično zahtevnejša od spusta.

image
Iz Mojstrane so odpeljali obnovljeni Aljažev stolp nazaj na Triglav. FOTO: Leon Vidic

 

Postavili nove temelje


Stolp tehta približno 300 kilogramov in je bil večkrat prebarvan. Bil je že rdeč in imel rdečo zvezdo, zdaj bo takšen, kot ga je postavil Jakob Aljaž. Med prenovo so pod sedanjim napisom Aljažev stolp našli celo prvotni odtis izpred več kot 100 let; ohranjene so le črke »Al žev sto«. Prvotna ni niti streha, saj so jo zamenjali po drugi svetovni vojni, a so zato s sedanjo obnovo spet odprli oba niza okenc, saj je bil od leta 1967 samo eden.



Obnovitvena dela so opravili tudi na vrhu Triglava, saj so postavili nove temelje za boljšo trdnost stolpa. Vzdrževalna dela bodo nadaljevali, kajti Aljaževega stolpa se dotikajo vsi obiskovalci, nenehno je tudi izpostavljen vremenskim vplivom od dežja, snega do strel.

image
Takšen je bil Aljažev stolp ob spustu s Triglava. FOTO: Leon Vidic


Ker strela udari v drog z zastavico ob skoraj vsaki nevihti, bodo spet postavili strelovod, kasneje pa obnovili še preostalo – panoramo, spominsko ploščo in skrinjico z žigom, razmišljajo pa še o barometru, termometru in stolčkih znotraj stolpa. V notranjosti bo tudi grušč, v okolici pa bo stolp obložen s skalami. Celoten projekt obnove naj bi stal okoli 50.000 evrov.

image
To je ekipa, ki je pripeljala Aljažev stolp nazaj na Triglav. FOTO: Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS)


image
Temelji Aljaževega stolpa naj bi bili zdaj močnejši. FOTO: Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS)