Stanje v svetu vse slabše, nadzor mobilnih naprav le za ljudi z odrejeno karanteno

Zdravstveni minister Tomaž Gantar je sporočil, da je potrjenih 26 novih okužb z virusom sars-cov-2, skupno okuženih je 756.

Objavljeno
30. marec 2020 10.50
Posodobljeno
30. marec 2020 18.07
Zunanji minister Anže Logar. FOTO: Zaslonska slika
Vladna ekipa nadaljuje predstavitev mega protikoronskega paketa, ki je vreden tri milijarde evrov, zraven pa razlaga tudi številne druge spremembe.

Zdravstveni minister Tomaž Gantar je sprva sporočil, da je potrjenih 26 novih okužb z virusom sars-cov-2, skupno potrjenih okužb pa je 756. Do danes so opravili 21.349 testiranj. Število umrlih ostaja enajst.


 

Kacin: Strogost ukrepov je odvisna od odgovornosti ljudi


Danes so novosti predstavili minister za zdravje Tomaž Gantar, minister za zunanje zadeve Anže Logar, ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič in minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec.

Najprej je spregovoril Jelko Kacin. »Stanje je kritično predvsem v ZDA, še naprej pa je največ okuženih v Evropi. Svet je šele na začetku pandemije, prav tako je šele na začetku poti Slovenija,« je dejal. »Ukrepi se povsod po svetu krepijo. Strogost ukrepov pa je odvisna od odgovornosti ljudi, kako ukrepe upoštevajo. Hvala vsem, ki ravnajo odgovorno in da se to zavedanje širi.«



image
Danes so novosti predstavili minister za zdravje Tomaž Gantar, minister za zunanje zadeve Anže Logar, ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič in minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec. FOTO: Voranc Vogel/Delo

 

Gantar: Ostati moramo previdni


»V teh dneh prihaja dodatna oprema, tudi novi respiratorji.«
image
Tomaž Gantar: »Ukrepi so delno že pokazali rezultate. Krivulja obolelih je bolj položna.« FOTO: Blaž Samec/Delo
»Ukrepi so strogi in posegajo v naše življenje, ampak tako moramo ravnati, da zajezimo bolezen in da ne ponavljamo napak drugih držav,« je rekel zdravstveni minister Tomaž Gantar. »Ukrepi so delno že pokazali rezultate. Krivulja obolelih je bolj položna.«

Kljub temu minister opozarja, da nas podatki ne smejo uspavati. »Ostati moramo previdni. Sam sem delno optimističen. Potrebni so še drugi ukrepi, glede na to, da se jih ne držimo vsi,« je pristavil.

Na razpolago je prek petsto bolniških postelj za bolnike z boleznijo covid-19. »Imamo še nekaj rezerve. Posteljne zmogljivosti lahko še povečujemo,« je napovedal Gantar. »Ker nekatere nenujne redne programe zmanjšujemo, je prostora še dovolj. V teh dneh prihaja dodatna oprema, tudi novi respiratorji.«


Logar: Kdor je v državah članicah EU, naj tam ostane


image
Anže Logar: »Ostanite tam, kjer ste.« FOTO: Leon Vidic/Delo
V podobnem slogu je govoril tudi zunanji minister Anže Logar. »Razmere v svetu se ne izboljšujejo, zato države sprejemajo nove ukrepe, kar omejuje vrnitev državljanov domov. Kdor je v državah članicah EU, naj tam ostane. Posamezne linije se zapirajo,« je opozoril. »Zapiranju držav bomo prilagodili naše delo. Vrnitev, ki niso nujne, ne bomo izvajali.«

Stanje se zaostruje tudi v Sloveniji. »V paketu zakonov je določilo, s katerim se podaljšuje vizum za tuje državljane v Sloveniji, da ne bo kdo smatral, da se mora na vrat na nos vrniti domov. Lahko ostane tu,« pravi Logar.

V okviru repatriacije so doslej v Slovenijo z letali vrnili več kot 360 Slovenk in Slovencev, z avtobusi pa več kot 120. Kmalu bodo tudi velikonočni prazniki, zato Logar opozarja: »Ostanite tam, kjer ste.«

Na zunanjem ministrstvu pripravljajo še evakuacijski let iz Finske, let iz Lizbone, kjer bodo pobrali potnike, ki so prišli iz Latinske Amerike in let iz Londona. Zunanje ministrstvo je pozvalo vse slovenske državljane, ki se želijo konec tedna vrniti iz Velike Britanije na omenjenem izrednem letu iz Londona za Ljubljano, naj se čim prej javijo na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.. Slovencem v nordijskih državah sporočajo, da bo izredni let iz Helsinkov za Ljubljano imel postanek v Koebenhavnu. Iz Helsinkov bo odletel predvidoma v sredo, 1. aprila, popoldne ali zvečer.




Vrtovec: Podjetja naj nadaljujejo delo, a naj poskrbijo za zdravje


»Občine naj poskrbijo, da gradbena dela ne izostanejo.«
image
Jernej Vrtovec: »Zavedati se moramo, da bomo morali po koncu bolezni marsikaj spremeniti.« FOTO: Jure Eržen/Delo
Svoje področje je opisal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec. »Ukrepi so boleči, vendar nujni, če hočemo učinkovito zajeziti širjenje koronavirusa. Razmislek pa namenjamo tudi razmeram po koncu epidemije,« je dejal. »Zavedati se moramo, da bomo morali po koncu bolezni marsikaj spremeniti.«

»Zdaj vidimo, kako pomembna je digitalizacija, sodelovanje na osnovi zdravorazumske presoje brez odvečne administracije,« je nadaljeval. »Po pandemiji bosta naša država in družba doživeli spremembe tudi na področju infrastrukture. Nujne bodo investicije v javni potniški promet.«

Minister je napovedal, da bodo pohiteli z gradbenimi deli na cestah, ki so zdaj bolj prazne. »Podjetja naj nadaljujejo delo, a naj poskrbijo za zdravje in zaščito delavcev. Občine naj poskrbijo, da gradbena dela ne izostanejo.«

Ali vlada morda razmišlja o zapori avtocest in pomoč Darsa pri kontroli lokalnih cestah? »Ne, ne razmišljamo o tem. Treba je uporabljati zdravo kmečko pamet,« je zatrdil minister. »Gre za resno stvar in ne moremo zamahniti z roko, da se nečesa ne bomo držali.«

image
Naslednja današnja novinarska konferenca bo ob 17. uri. FOTO: Voranc Vogel/Delo

 

Kozlovič: Pri vseh izpuščenih zapornikih smo opravili varnostni pogled


image
Lilijana Kozlovič: »Lahko pridobimo osebne podatke in lokacijo posameznika, ki mu je bila odrejena karantena.« FOTO: Blaž Samec/Delo
Pred novinarje je stopila še ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič: »Nihče ne bo prikrajšan za svojo pravico, ker ne delujejo državni organi, ali bil kaznovan, ker ni mogel izpolniti svoje obveznosti. Nujna dejanja se bodo opravljala za zavarovanje življenj in zdravja ljudi.«

68 oseb bodo predčasno izpustili na prostost iz zapora (»Gre za osebe, ki so že do zdaj izkoriščale to pravico«), 15 osebam pa bo kazen predčasno prenehala veljati. »Pri vseh smo opravili varnostni pogled. Nihče med temi osebami ni tujec. To pravico bo lahko izkoristil samo tisti, pri katerem ni varnostnih zadržkov,« je povedala.

Veliko nejasnosti je, kako lahko država sledi ljudem v karanteni prek mobilnih naprav. »Lahko pridobimo osebne podatke in lokacijo posameznika, ki mu je bila odrejena karantena, če bi ta oseba ogrozila življenje drugih oseb. Gre le za tiste, ki imajo odločbo za karanteno,« je rekla. »Ukrep nikakor ne sme trajati dlje od odloka za karanteno.«