»Delodajalcem prepuščamo, da se sami odločijo za višino regresa. Mi pa smo kot država omogočili, da je razbremenjen do višine povprečne plače,« je še povedal finančni minister, ki je ponazoril na primeru minimalnega regresa v višini minimalne plače: »Bo pa bistvena razlika, saj to ne bo več bruto znesek, ampak bo to postal neto znesek, kar pomeni, da bo tudi pri zaposlenih, ki bodo prejeli minimalni znesek, razlika od 150 do 250 evrov.«
»Delo mora šteti,« je dejal minister, ki poudarja, da gre za enega od ukrepov, s katerim bodo delodajalci lahko ustrezno nagradili zaposlene. Vsi, ki delamo, si zaslužimo regres, je še dodal Bertoncelj, ki je pri tem apeliral, naj ga čim več zaposlenih izkoristi v Sloveniji in tako spodbudi tudi domačo potrošnjo. Za delodajalce, ki so regres že izplačali po stari zakonodaji, pa bo finančna uprava izdala odločbe in vrnila akontacije. Podroben postopek bo objavljen na spletni strani finančnega ministrstva, vračilo pa bo izvedeno najpozneje v 30 dneh od vročitve odločbe in ob pogoju, da prejemnik vračila nima neporavnanih davčnih obveznosti.
Gre sicer za prvi ukrep v okviru predstavljenih davčnih sprememb. Ekonomsko-socialni svet je namreč prejšnji teden soglašal, da se davčna razbremenitev regresa s ciljem čimprejšnjega sprejetja izvzame iz paketa sprememb, o ostalih pa bodo socialni partnerji še iskali soglasje.
Glede na to, da je poslanska skupina SDS v parlamentarni postopek vložila svoj predlog novele zakona o dohodnini, v katerem se med drugim zavzemajo za znižanje stopenj v vseh dohodninskih razredih in zvišanjem splošne dohodninske olajšave, državni zbor pa mora predloge sprememb zakona obravnavati po vrstnem redu prispetja, kaj to pomeni za razbremenjeni regres? »Potrudili se bomo, da bomo zadeve pospešili. Verjamem pa, da se vsi strinjamo, da že letos izplačamo ljudem regres, ki si ga zaslužijo. Ne pričakujem, da bi temu lahko kdo nasprotoval,« je pred kratkim pojasnil Bertoncelj.